Wiadomości
Jerzy Wcisła i Jan Rulewski zostali wypuszczeni z hotelu. Fot. Wikipedia

środa,

13 lipca 2016

17:30

Senatorowie przetrzymywani w hotelu na Ukrainie zostali wypuszczeni. Opowiadają: "To zbyt ryzykowne"

Senatorowie Jerzy Wcisła z Elbląga i Jan Rulewski z Bydgoszczy mogą opuścić już hotel w Odessie na Ukrainie. Przez kilka godzin byli przetrzymywani przez aktywistów z tzw. "Automajdanu".

Ukraińcy nie chcieli dopuścić do spotkania polskich polityków z kobietami ze stowarzyszenia "Rada Matek 2 maja 2014". Po rozmowie parlamentarzystów z przedstawicielami "Automajdanu", ci odjechali spod hotelu.

ZBYT RYZYKOWNE

Czy parlamentarzyści w tej sytuacji spotkają z matkami ofiar tragedii sprzed 2 lat? Dziś na pewno nie dojdzie do takiego spotkania. Jak powiedział senator Jerzy Wcisła, to zbyt ryzykowne.

Politycy jednak odetchnęli z ulgą. Cieszą się, że mogą wyjść z hotelu. Być może spróbują jutro przed odlotem do Polski spotkać się ze stowarzyszeniem matek, mimo że przedstawiciele "Automajdanu" bardzo tego odradzali. Kobiety chciały polskim politykom wręczyć petycje dotyczącą wydarzeń w Odessie dwa lata temu. Wówczas w starciu ukraińskich nacjonalistów z prorosyjskimi mieszkańcami zginęło 48 osób, głównie zwolenników połączenia z Rosją.


WYJAŚNIĆ I ZAMKNĄĆ SPRAWĘ

 


"Rada Matek 2 maja 2014" cyklicznie zaprasza gości z zagranicy, aby sprawa sprzed dwóch lat doczekała się wyjaśnienia i zamknięcia. Członkowie stowarzyszenia spotkali się m.in. z eurodeputowanymi z Włoch i Grecji, zaproszenie wysłali też do Polski, z którego skorzystali elbląski senator Jerzy Wcisła i Jan Rulewski, jeden z byłych przywódców Solidarności.

 

Marek Nowosad/mili