Wiadomości
fot. JSK Architekci

niedziela,

19 czerwca 2016

16:14

Nowa dzielnica przy lotnisku. Gdańsk będzie miał swoje Airport City? [WIZUALIZACJE]

Biura, usługi i hotele - takie obiekty znajdą się w nowej dzielnicy Airport City, która powstać ma wokół gdańskiego lotniska. Szczegóły inwestycji poznamy pod koniec roku, a pierwsze prace mają szanse rozpocząć się w 2018 roku.
Okolice lotniska w Gdańsku rozwijają się już od dawna. Jedna z nowych dróg połączyła obwodnicę z portem lotniczym w 2011 roku, a rok później z okazji Euro powstały "dwupasmówki" łączące obwodnicę z Wrzeszczem oraz centrum miasta. Od 2015 roku działa też Pomorska Kolej Metropolitalna, dzięki której dojechać można pod samą halę lotniskową. W rezultacie okolice gdańskiego terminalu zyskały miano bardzo dobrze skomunikowanych. Dzięki intensywnemu rozwojowi, tereny te stają się też coraz bardziej atrakcyjne dla inwestorów.

SPOSÓB NA AIRPORT CITY

Gdańskie władze dostrzegły wielki potencjał okolic gdańskiego lotniska. Już dziś w okolicach portu imienia Lecha Wałęsy widać zalążki tzw. Airport City. Wybudowano tu bowiem centrum biurowe Allcon Park, a w 2012 roku w pobliżu terminalu powstał też pierwszy z pięciu budynków kompleksu BCB Business Park. W jego skład docelowo wejść ma pięć biurowców o powierzchni ponad 45 tys. m kw. Od trzech lat podróżni mogą także zatrzymywać się hotelu położonym w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska.

Do gdańskiego portu należą 24 ha terenów położone wzdłuż terminali, których granice wyznacza nowa Trasa Słowackiego. Przez ich środek przebiega otwarta w zeszłym roku Pomorska Kolej Metropolitalna. 

SZCZEGÓŁY WKRÓTCE

Jak twierdzi Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk, strategia działania powstanie jeszcze w tym roku. Wówczas można będzie zacząć rozmowy o szczegółach inwestycji. Wstępne plany zakładają jednak, że przy terminalach powstanie park biurowy, a pierwsze prace budowlane mogłyby ruszyć w 2018 roku. 

 

Anna Moczydłowska


Zobacz Galerię