Wiadomości
Studentki zachęcają młodsze koleżanki, by zaczęły studia na Politechnice. Fot. Facebook/Politechnika Gdańska

czwartek,

07 kwietnia 2016

11:26

Studiują budownictwo, konstruują oczyszczalnie ścieków. Dziewczyny coraz bardziej lubią Politechnikę

Zwyczajowo najwięcej jest ich na architekturze i chemii, ale powoli opanowują też inne kierunki - jak budownictwo, fizyka czy inżynieria środowiska.
Mowa o studentkach uczelni technicznych. Według władz uczelni, dziewcząt na Politechnice wciąż jest za mało. Dlatego zorganizowano dzień otwarty tylko dla pań w ramach dziewiątej już edycji akcji "Dziewczyny na politechniki".


"TYTUŁ INŻYNIERA TO GWARANTOWANA PRACA"

Agnieszka, studentka II roku nanotechnologii mówi, że na PG już wcale nietrudno o spore grono koleżanek. - Nawet na fizykę – zawsze tak bardzo nielubianą przez dziewczyny – zaczęło chodzić coraz więcej studentek. Czasami kiedy wchodzę na laboratoria to dosłownie są same koleżanki. Widać, że intensywna akcja przyciągania dziewczyn na politechniki po prostu działa - mówi naszemu reporterowi studentka.

- Myślę o studiowaniu zarządzania inżynierskiego. Wszędzie słychać opinie, że po pierwsze tytuł inżyniera to gwarantowana praca, a po drugie, że studia na Politechnice Gdańskiej to po prostu prestiż - wyjaśnia jedna z licealistek.

CORAZ BLIŻEJ PARYTETU

Do studiowania na swoich kierunkach zachęcały między innymi studentki budownictwa. - Architektura to od zawsze kierunek oblegany przez dziewczyny. Ale budownictwo to coś bardzo podobnego. Oczywiście nikt tu nie pracuje fizycznie. Na naszym roku jest podział pół na pół – dziewczyny i chłopaki - mówi Magda z III roku budownictwa.


Podobny "podział sił" jest na inżynierii środowiska. - Uczymy się tu wielu różnych dziedzin. Z jednej strony to wszystkie sprawy związane z recyklingiem, czyli bardziej kobiecy aspekt. Z drugiej to na przykład konstrukcje wodociągów czy oczyszczalni ścieków – niby nieprzyjemne sprawy, ale nas też to interesuje - tłumaczą Adrianna i Ilona z I roku studiów magisterskich inżynierii środowiska.

Ze wszystkich studentów Politechniki Gdańskiej, studentki stanowią dziś 40 proc.

//

Dziewczyny! Jesteśmy na dziedzińcu w Gmachu Głównym PG. Dołączajcie :-)

Opublikowany przez Politechnika Gdańska na 7 kwietnia 2016

 

Maciej Bąk/mili