Wiadomości
Fot. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie

sobota,

19 marca 2016

16:10

W kaszubskich strojach pokonali pięć kilometrów. Bieg Jedności Kaszubów we Władysławowie [ZDJĘCIA]

Około 230 osób wzięło udział w pierwszej edycji Biegu Jedności Kaszubów we Władysławowie. Impreza odbyła się w ramach obchodów Dnia Jedności Kaszubów.

Organizatorem wydarzenia było Centrum Kultury, Promocji i Sportu, a wspomogło je Stowarzyszenie Kaszëbskô Jednôta.


KASZUBI ŚWIĘTOWALI NA SPORTOWO

Na trasę wybiegli nie tylko zawodowi biegacze, ale też amatorzy, którzy właśnie w ten sposób - na sportowo - chcieli podkreślić swoją dumę z bycia Kaszubami. Dlatego wielu z nich - jak na przykład pani Ania - pięciokilometrową trasę przebiegło w strojach kaszubskich.

- Wszystko jest świetnie dopasowane - zarówno spódnica, jak też serdak - mówi pani Ania. Ale pod spodem mam jeszcze bluzę dresową, więc jestem

przygotowana na każdą pogodę. To była spontaniczna akcja - znalezienie strojów zajęło nam dwa dni. Wszystko po to, żeby pokazać, że jesteśmy Kaszubami.

bieg jednosci
Fot. Centrum Kultury, Promocji i Sportu we Władysławowie

MEDALE DLA NAJLEPSZYCH

Na mecie Biegu Jedności Kaszubów okolicznościowe medale wręczał burmistrz Władysławowa, Roman Kużel. - W tym roku stoję po stronie organizatorów, ale obiecuję, że w przyszłym sam pobiegnę - zapewniał Radio Gdańsk samorządowiec.

Z okazji Dnia Jedności Kaszubów w sobotę o godz. 19:00 w Domu Rybaka we Władysławowie wystąpi grupa Almost Jazz Group, który przedstawi instrumentalne interpretacje ludowych utworów kaszubskich. W niedzielę w Bojanie w gminie Szemud odbędzie się próba bicia rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie. Więcej o uroczystościach piszemy >>> TUTAJ.
Piotr Lessnau/marz

Zobacz Galerię