Wiadomości
We wtorek oficjalnie otwarto oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP w szpitalu na Zaspie Fot. Radio Gdańsk/Joanna Stankiewicz

wtorek,

19 stycznia 2016

18:30

Jerzy Owsiak otworzył oddział kardiochirurgii dziecięcej im. WOŚP w szpitalu na Zaspie [ZDJĘCIA]

Cztery dwułóżkowe sale chorych, dwie izolatki, sala intensywnej terapii, gabinet diagnostyczno-zabiegowy, pokoje dla lekarzy i rodziców. W szpitalu na gdańskiej Zaspie oficjalnie otwarto oddział kardiochirurgii dziecięcej imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.


To jedyny taki oddział w północnej Polsce. Przeniósł się z dawnego szpitala wojewódzkiego. - Teraz warunki leczenia małych pacjentów będą znacznie lepsze - mówił podczas otwarcia ordynator profesor Ireneusz Haponiuk.

MOŻEMY WYKONAĆ KAŻDĄ OPERACJĘ

- Oddział podzielony jest na dwie części - otwartą i pooperacyjną. Idea jest taka, żeby skupić w jednym miejscu potencjał specjalistów kardiologii, kardiochirurgii i intensywnej terapii, żeby służyć pacjentom jak najbardziej kompleksowo i efektywnie. Możemy wykonać każdy rodzaj operacji. Jesteśmy gotowi przyjąć pacjentów od zaraz. Przyjeżdżają do nas pacjenci z całej Polski, a także coraz więcej z zagranicy. Większość naszego sprzętu to dar WOŚP. Są to kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty USG, do znieczuleń oraz urządzenie do krążenia pozaustrojowego, czyli tak zwane płucoserce - dodał profesor Haponiuk.

PONAD STANDARD

W oficjalnym otwarciu oddziału uczestniczył Jerzy Owsiak. - Piękny i profesjonalny oddział. Jest ponad standardem, który znam nawet z innych krajów. Cieszę się, że nasi lekarze mogą korzystać ze sprzętu najwyższej klasy. Cały świat korzysta ze sponsoringu i pomocy fundatorów. Dzięki temu szpitale mają najlepsze urządzenia. Na ten oddział kupiliśmy między innymi inkubatory, monitory, pompy infuzyjne oraz łóżeczka - mówił szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ECHOKARDIOGRAF DO BADANIA SERCA

Gdańscy lekarze za około miesiąc od WOŚP dostaną kolejny sprzęt - to echokardiograf. - Cena wyjściowa to 700 tysięcy złotych, ale udało nam się kupić go za 400 tysięcy - powiedział Jerzy Owsiak.

- Echokardiograf to takie USG do badania serca. Służy do szczegółowej diagnostyki przed każdym zabiegiem. To jeden z najnowocześniejszych aparatów - dodał kardiolog dziecięcy Maciej Chojnicki.

W zespole pracuje 7 lekarzy, 15 pielęgniarek i 3 specjalistów, którzy obsługują płucoserce. Kolejni lekarze się szkolą.

Joanna Stankiewicz/mich

Zobacz Galerię