Wiadomości
Rozpoczęły się targi morskie Baltexpo 2015 Fot. Radio Gdańsk/Wiktor Miliszewski

poniedziałek,

07 września 2015

17:30

"Pokazujemy Warszawie, że przemysł stoczniowy się rozwija". Ruszyły targi Baltexpo 2015

- Targi nie są kierowane do mieszkańców Trójmiasta. Mają pokazać parlamentarzystom, że przemysł stoczniowy istnieje i jest konkurencyjny na arenie międzynarodowej, mówił Ryszard Świlski z Zarządu Województwa Pomorskiego na targach morskich Baltexpo w Gdańsku. W imprezie w Amber Expo bierze udział 196 firm z 14 krajów. To równo 30 proc. więcej, niż przed dwoma laty.
Jak podczas każdej edycji, pomiędzy stoiskami można spotkać znanych polityków. Targi odwiedził m.in. Ryszard Świlski. - Mieszkańcy Trójmiasta doskonale wiedzą, jak wygląda gospodarka morska. Te targi mają za zadanie trafić do Warszawy. Do parlamentarzystów i ministerstw. Z centrum nie zawsze dostrzegają to, jak dziś wygląda przemysł stoczniowy. Baltexpo pokazuje, że gospodarka morska istnieje i potrzebuje dofinansowań, ale nawet bez nich działa na rynku konkurencyjnym.

W Amber Expo można było też spotkać Kazimierza Smolińskiego, polityka Prawa i Sprawiedliwości, który potwierdził słowa wicemarszałka. - Targi pokazują nasz morski potencjał. Bywając w Sejmie mogę potwierdzić, że Warszawa nie widzi tutejszego przemysłu. Raczej zwraca uwagę na inne rejony. A Polska, tak jak inne kraje nadmorskie, powinna wykorzystywać swój potencjał, mówił w rozmowie z reporterem Radia Gdańsk.

Tegoroczna edycja Baltexpo różni się od poprzednich. Przede wszystkim nie ogranicza się do samego przemysłu okrętowego. Tematyka rozszerzyła się na szeroko pojęty biznes morski. Na Baltexpo można znaleźć rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa portów, logistyki, a także te, które mają na celu ochronę środowiska.

Baltexpo to nie tylko wystawcy i handel. Można także posłuchać opinii ekspertów na jednej z kilkunastu konferencji. Większość spotkań jest otwarta dla uczestników targów.

Targi Baltexpo potrwają do 9 września. We wtorek Radio Gdańsk prosto z Amber Expo będzie nadawało specjalną audycję Ludzie i Pieniądze. Gośćmi Iwony Wysockiej będą Zdzisław Bahyrycz ze stoczni Crist, Dominik Landa z DCT Gdańsk, prezes Portu Morskiego Gdańsk Dorota Rabben i Grażyna Ewa Karłowska, prezes Targów Warszawskich. Zapraszamy do słuchania po godz. 10:00.


Wiktor Miliszewski/dr


Zobacz Galerię