Wiadomości
Staw Młyński w Gdańsku Oliwie fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

piątek,

31 lipca 2015

14:28

Schody na Pachołek już są. Teraz pora na przebudowę Stawu Młyńskiego w Oliwie

Pod koniec wakacji ma ruszyć drugi etap rewitalizacji okolic oliwskiego wzgórza Pachołek. Po zeszłorocznej naprawie schodów od strony ulicy Spacerowej, drogowcy przygotowują się do przebudowy brzegów Stawu Młyńskiego.

Jak mówi Mariusz Andrzejczak ze Stowarzyszenia Przyjaciół Oliwy, które projekt zgłosiło w ramach Budżetu Obywatelskiego, w planach jest budowa szerokiej, szutrowej ścieżki, placu zabaw, półkola z ławkami i placu do gry w boule. - To ma być jeszcze ważniejszy punkt turystyczny na mapie Gdańska, ale ma też służyć mieszkańcom, podkreśla. 

W ramach inwestycji powstanie też ścieżka rekreacyjna za szkołą między ulicami Tatrzańską a Opacką. Oferty przetargowe będą znane w połowie sierpnia. Warte prawie pół miliona złotych prace powinny zakończyć się do końca listopada. 

Miłośnicy Oliwy chcieliby w przyszłości wyremontować też wejście na Pachołek od strony ulicy Tatrzańskiej. Projekt jest gotowy, ale wciąż brakuje pieniędzy na jego realizację. W dalszych planach jest także budowa toru saneczkowego.

W ubiegłym roku w ramach pierwszego etapu prac na Pachołku odremontowano zniszczone schody od strony ul. Spacerowej. Nowe wykonane są z naturalnych i ekologicznych materiałów. Są odporne na deszcz i topniejący śnieg. Wzdłuż konstrukcji zamocowano trwalszą, drewnianą balustradę. Postawiono też nowe ławki, kosze na śmieci i urządzenia do ćwiczeń na świeżym powietrzu. Dokonano też rekonstrukcji Pomnika Bitwy pod Oliwą. Całość kosztowała 512 tys. złotych. 

pacholek1 strWyremontowane schody na wzgórze Pachołek. Fot. Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

sk/dr