Wiadomości
Egipt podwodny. Fot. Janusz Rydzewski

wtorek,

24 marca 2015

12:10

Egipt w obiektywie znanych trójmiejskich fotografików. Wystawa w Wyspie Skarbów

Egipt - relacja ze wspólnej podróży znanych trójmiejskich fotografików Fantastyczna architektura i niezwykłe podwodne krajobrazy będzie można zobaczyć na wystawie w Wyspie Skarbów - Gdańskim Archipelagu Kultury. To fotorelacja ze wspólnej podróży znanych trójmiejskich fotografików: Janusza Rydzewskiego i Wojciecha Milewskiego.
Egipt   fot. Wojciech Milewski 330 kopiaNa wystawie, która zostanie otwarta 10 kwietnia będą prezentowane zdjęcia podwodne nieżyjącego już Janusza Rydzewskiego oraz fotografie ludzi i zabytków, które wykonał Wojciech Milewski. - W ostatnich latach życia Janusz Rydzewski miał nową pasję - była nią fotografia podwodna. Skończył kurs nurkowania, wyjeżdżał nad Morze Czerwone. Pojechałem z nim na jedną z takich wypraw, schodził nawet 15 metrów pod wodę. Podziwiałem go za to, ja bym się na to nie odważył - wspomina Milewski.

- Był osobowością. Jego fotografie to zamknięte opowiadania, teraz się już tak prawie nie fotografuje. Dziś fotoreporterzy rejestrują fakty, nie myślą o tym, żeby obraz był jednocześnie opowiadaniem. Janusz posiadał tę umiejętność - podkreślił Wojciech Milewski.

Janusz Bałanda Rydzewski – (1931-2014) artysta-fotografik i dziennikarz. Przez całe życie był związany z Trójmiastem, pracował m.in. w redakcji "Dziennika Bałtyckiego" i miesięcznika "Morze", współpracował z Centralnym Muzeum Morskim czy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. W czasach PRL dokumentował życie polskiej opozycji.

Wojciech Milewski - ur. 21 VIII 1936 w Warszawie. Fotografią zajął się 55 lat temu, pracując w Bydgoskich Zakładach Fotochemicznych w laboratorium doświadczalnym. Fotografia szybko stała się jego pasją, a potem zawodem. Od roku 1970 mieszka na Wybrzeżu. Jako fotograf pracował w przemyśle okrętowym. W latach 1990-1992 był fotografem Prezydenta RP Lecha Wałęsy. Brał udział w przeszło 400 wystawach w kraju i zagranicą. Otrzymał ponad 70 nagród w konkursach krajowych i zagranicznych.
Wystawę zdjęć z Egiptu będzie można oglądać w dniach 10-30 kwietnia 2015 r. w Wyspie Skarbów - Gdańskim Archipelagu Kultury. Wstęp wolny.
marz