Wiadomości
Od lewej: Tersa Kamińska, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Danuta Wałęsa, Agnieszka Pomaska i Agnieszka Michajłow fot.Agencja KFP/Krzysztof Mystkowski

sobota,

14 marca 2015

11:15

Wpływowe kobiety Pomorza w skarpetkach nie do pary

Najbardziej wpływowe kobiety na Pomorzu wsparły inicjatywę propagującą Światowy Dzień Zespołu Downa, który od 2005 roku obchodzony jest 21 marca.

Teresa Kamińska, Katarzyna Gruszecka-Spychała, Danuta Wałęsa, Agnieszka Pomaska i Agnieszka Michajłow spotkały się dziś rano w Centrum Ekumenicznym na ul. Polanki w Gdańsku. Każda z pań miała na stopach dwie różne skarpetki.

Wzorowana na Ice Bucket Challenge akcja poparcia dla osób dotkniętych zespołem Downa przybyła do nas z Francji. Rozpropagowała ją międzynarodowa organizacja młodzieżowa World Youth Alliance.

Celem akcji jest pokazanie, jak niewiele różni nas od osób dotkniętych trisomią chromosomu 21 (trzy zamiast dwóch chromosomów w 21. parze). Do istoty tego genetycznego zaburzenia nawiązuje data 21 marca. Skarpetka nie do pary symbolizuje dodatkowy niepasujący chromosom.

Do #socksbattle4DS dołączyło już wiele znanych osób, w Polsce to m.in. Danuta Huebner i Jerzy Buzek. Skąd wziął się pomysł, aby do #socksbattle4DS wykorzystywać akurat skarpetki...?

- Gdy widzimy osobę w dwóch kolorowych skarpetkach to automatycznie myślimy, że jest w tym jakiś rodzaj szaleństwa. I my chcemy namówić ludzi do takiego pozytywnego szaleństwa. Chodzi o to, żebyśmy nie patrzyli na osoby z zespołem Downa, jak na ludzi innych niż my, czy też chorych, a raczej jak na ludzi lekko szalonych. Bo jeśli ja mogę ubrać dwie kolorowe skarpetki, to on również może zapomnieć, że trzeba mieć dwie czarne, albo dwie białe. Oni są tacy jak my, tylko nieco bardziej szaleni, a może przez to fajniejsi, mówiła Agnieszka Michajłow.

O tym, jak ważna jest pomoc rodzinom osób dotkniętych zespołem Downa wie doskonale Teresa Kamińska, w której rodzinie niedawno urodziło się dziecko z tą chorobą. - W takiej sytuacji potrzebna jest pomoc psychologa, opieka medyczna, wytłumaczenie rodzinom co jest związane z pojawieniem się w rodzinie dziecka z zespołem Downa. Zaznacza jednocześnie, że świadomie nie używa w kontekście zespołu Downa słowa "cierpienie". - To nie jest dobre słowo. Te dzieci po prostu inaczej patrzą na świat, inaczej się rozwijają. Dlatego ważne jest otoczenie ich nie tylko miłością rodziców, ale także pomocą specjalistów. Wskazanie rodzicom, gdzie mogą uzyskać pomoc, mówiła Teresa Kamińska.

Akcja #socksbattle4DS przypomina nieco wcześniejszą akcję Ice Bucket Challenge, ponieważ również w tym przypadku nominuje się kolejne osoby do założenia kolorowych skarpetek. Panie nominowały prezydentów trzech trójmiejskich miast: Pawła Adamowicza, Wojciecha Szczurka i Jacka Karnowskiego.

m00070510

kfp/mat