Wiadomości
Wkrótce z siecią wi-fi będzie można się połączyć z całego obszaru Morza Bałtyckiego fot. Agencja KFP/Mateusz Ochocki

środa,

31 maja 2017

14:08

Wkrótce wyślesz maila z łódki na środku Bałtyku. Naukowcy opracowują projekt morskiej sieci wi-fi

Dostęp do internetu też... na morzu. Bałtyk przestanie być białą plamą na światowej mapie w dostępie do cyfrowej sieci. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej przygotowują pionierski program przyłączenia wód naszego akwenu do szerokopasmowego wi-fi.
Przejrzenie Facebooka, sprawdzenie pogody albo wysłanie maila do rodziny - wszystkie te czynności będą możliwe na Bałtyku. Jedynym mankamentem będzie kilkuminutowe opóźnienie w czasie pomiędzy przesłaniem e-maila a jego odebraniem przez adresata. Ale to konieczne, jeśli internet ma być niedrogi. - Chcielibyśmy uczynić tą sieć ogólnodostępną, pozwalającą na tani transfer informacji, mówi kierujący projektem profesor Józef Woźniak. Bałtycki internet ma mieć dziesięć razy mniejszą prędkość niż ten na lądzie, który ma 100 megabitów na sekundę.

Jak to wszystko ma zadziałać? Mówiąc najprościej - w formie sieci nadajników. Źródło internetu na lądzie przekazuje go jednostce pływającej wyposażonej w specjalny maszt. Ta nie tylko odbiera sieć, ale też przekazuje ją dalej na statek, który pływa w jeszcze większej odległości od nabrzeża. I tak bez limitów, od Polski aż do Szwecji.

- Ktoś kiedyś malowniczo powiedział, że nasze morze to trochę pustynia bez internetu. Choć jest to drobna przesada, to jest w tym sporo prawdy. Chcemy udostępnić szerokopasmową komunikację w obszarze Bałtyku w stopniu, w jakim nikt na świecie jeszcze tego nie robił. Nie negujemy jednak tego, co robili nasi koledzy, na przykład w Singapurze, którzy mają na swoim koncie spore osiągnięcia, mówi profesor Woźniak. Projekt "Internet na Bałtyku" ma zostać zakończony za dwa lata

Projektem o roboczej nazwie "Internet na Bałtyku" zainteresował się Włodek Raszkiewicz. Nasz dziennikarz rozmawiał z twórcami pomysłu w audycji "Pomysłowy Włodzimierz"
Profesor Józef Woźniak kierownik Katedry Teleinformatyki mówi że taki system bardzo się przyda.

Nazywa się to specjalistycznie "Heterogeniczny system bezprzewodowej łączności na Morzu Bałtyckim" ale można mówić po prostu Internet na Bałtyku. Jak to będzie działało? - opowiedział Krzysztof Gierłowski specjalizujący się w integracji sieci.

Na jakim etapie jest projekt? Ponownie profesor Józef Woźniak kierownik Katedry Teleinformatyki Politechniki Gdańskiej.mbak/dr/wr