Wiadomości

Prowadzi: 

11:30

czwartek,

06 listopada 2014

Inwestycje w Elblągu: "Przekop mniej ważny od rozbudowy siódemki"

Przekop Mierzei Wiślanej, budowa drogi ekspresowej S7 z Gdańska do Elbląga, a może przyłączenie do województwa pomorskiego? Goście Komentarzy Radia Gdańsk zastanawiali się, która z tych inwestycji jest najważniejsza dla mieszkańców Elbląga.
- Sam przekop nie rozwiąże problemów miasta, zgodnie twierdzą. Dyskusję prowadził Marek Lesiński. Dziennikarz portEl.pl Rafał Gruchalski zauważył, że podczas tej kampanii politycy mało mówią o konieczności budowy przekopu. - Półtora roku temu zjechała się tu cała Polska, wszyscy dziennikarze i ważne postaci życia politycznego w kraju, teraz jest inaczej. A mieszkańcy wciąż żyją przekopem, chcieliby, żeby w końcu się ziścił i można było powiedzieć konkrety na temat tego, kiedy będzie wbita pierwsza łopata. Pieniądze na to może dać tylko rząd.

Jego zdaniem przekop to tylko jeden z priorytetów dla mieszkańców. Kolejnym jest przebudowa trasy S7. - Wiele osób dojeżdża do Gdańska codziennie. Wciąż czekamy, żeby została zbudowana druga nitka "siódemki". Przetarg jest w trakcie realizacji. A to oznacza, że do stolicy Pomorza wkrótce pojedziemy w 20 minut, choć niewiele osób w to wierzy.

Mikołaj Chrzan z Gazety Wyborczej był bardziej optymistyczny. - Jeśli wszystko się uda, inwestycja ruszy w przyszłym roku. To wielki projekt warty 3 miliardy złotych.

tablica elblag Plakat promujący przekop Mierzei Wiślanej. fot. Radio Gdańsk/Maciej Bąk

Innym zagadnieniem, które od lat pojawia się przed wyborami, jest przyłączenie Elbląga do województwa pomorskiego. Nasi komentatorzy wskazali, że nie zawsze priorytety mieszkańców pokrywają się z tym, co robią politycy. - To byłoby impulsem do rozwoju gospodarczego, mówił Mikołaj Chrzan. - Przed kampanią wyborczą ten pomysł wrócił. Akcja ruszyła, zebrano sporo podpisów. Jak mówią organizatorzy, jest ich 8-9 tysięcy. Niestety nie zostały zebrane w czasie, jaki wymaga ustawa o referendum lokalnym. Dlatego jak zapewniają, te podpisy zostaną przekazane nowym władzom już po wyborach.

Rafał Gruchalski zwrócił też uwagę, że o granicach Elbląga ostatecznie zdecyduje parlament a nie elblążanie. - Pierwsza reforma administracyjna sprawiła, że miasto trafiło do woj. warmińsko-mazurskiego. Interes mieszkańców w ogóle nie został wzięty pod uwagę. A przecież w 1999 roku 99 proc. osób opowiedziało się za Pomorzem. Przedstawiciele wszystkich opcji politycznych ten głos zlekceważyli.

W czwartek o godz. 17:00 w Hotelu Elbląg odbędzie się debata z udziałem kandydatów na prezydenta Elbląga. Dyskusja będzie transmitowana na antenie Radia Gdańsk. - O stanowisko walczy 7 panów. Zgodnie z definicją, możemy obawiać się o poziom dzisiejszej dyskusji. Oby nie była zbyt agresywna, podsumował profesor gdańskiej ASP Sławomir Witkowski.

satelita elblągDziś cały dzień w Radiu Gdańsk mówimy o wyborach samorządowych w Elblągu. Nasz wóz satelitarny zaparkował w centrum miasta. fot. Radio Gdańsk/Maciej Bąk
dr/mat