Wiadomości
fot. Radio Gdańsk / Dominika Raszkiewicz

piątek,

29 sierpnia 2014

13:30

Zbawienny na tarczycę, zapobiega migrenie i uspokaja. Odkryj właściwości bursztynu

Pomaga na serce, schorzenia gardła i tarczycy, a nalewka z niego jest niezastąpiona na bóle reumatyczne. Mowa o bursztynie. Jak twierdzą sprzedawcy obecni na 15. Międzynarodowych Targach Ambermart, kamienie nie tylko pięknie wyglądają, ale mają też właściwości lecznicze.

Bursztyn pozyskiwany jest z żywicy trzeciorzędowych drzew iglastych. Zawiera wiele korzystnych dla organizmu substancji, w jego składzie są m.in. krzem, magnez, żelazo czy wapń. Magiczna moc surowca znana była już w starożytności. Podobno Kleopatra paliła bursztyn jako kadzidło, w Rzymie stanowił materiał zdobniczy i leczniczy. W średniowieczu mnisi polecali go na bóle brzucha i choroby układu moczowego, a Mikołaj Kopernik leczył nim problemy z sercem.

Z kolei Słowianie kamień nazywali jantarem. Szczególnie popularny był na terenie Kurpiów, gdzie podawano go dzieciom do gryzienia dla złagodzenia ząbkowania. Używano go także do leczenia chorób oczu, reumatyzmu i bezpłodności. W XIX-wiecznych aptekach pojawiły się natomiast bursztynowe balsamy, maści i nalewki.

Jak tłumaczy producent bursztynu Marzena Leś z firmy S&A, jantar ma zdrowotne właściwości dzięki zawartości sukcinitu. Kamienie pomagają między innymi na bóle mięśni i stawów. - Odkąd pracuję z surowcem, w ogóle nie mam problemów z nadgarstkami, podkreśla bursztynnik Marcin Buzalski. W sklepach dostępne są pokrowce masujące do samochodu, rozgrzewające pledy, chusty i opaski na kończyny. Ceny zaczynają się od ok. 40 złotych za opaskę po niespełna pół tysiąca złotych za materac.Samemu można zrobić bursztynową nalewkę. Taki napój niezastąpiony jest w okresie jesienno-zimowym. Lekarze polecają, by profilaktyczne spożywać go w obawie przez przeziębieniem i grypą, a przy przewlekłych infekcjach rano i wieczorem nacierać syropem ciało. Substancja pomaga również na migrenowe bóle głowy, kiedy masujemy nią skronie, a kilka kropel dodanych do herbaty zapobiega astmie.

Przepis na tradycyjną nalewkę ojca Czesława Klimuszki: do pół litra spirytusu należy dodać 50 g okruchów bursztynu. Tak przygotowaną substancję zamykamy w słoju na 2 tygodnie i odstawiamy w ciemne miejsce. 

Najpopularniejszym zastosowaniem bursztynu jest zakładanie biżuterii w trosce o tarczycę. To pomaga również przy chorobach układu hormonalnego, oddechowego i pokarmowego. - Moja mama ma zaburzenie pracy tarczycy. Nosi bursztynowe korale, które niwelują dolegliwości, mówi Rogert Rogala z firmy Amber-MIX. 

Eksperci od medycyny naturalnej twierdzą, że każdego człowieka otacza pole elektromagnetyczne, które na skutek stresogennych sytuacji naładowane jest dodatnio. Bursztyn, który zawiera jedynie jony ujemnie równoważy ładunki w organizmie i pomaga walczyć z depresją i zmęczeniem. - Chińczycy kupują bransoletki z kulek, które kręcą w rękach. To pomaga im się lepiej psychicznie poczuć, opowiada jeden z wystawców z Litwy. Podobno też dzięki położonym pod poduszką kamyczkom łatwiej się zasypia. Amber ma też właściwości antyseptyczne. Kwas w nim zawarty niszczy wolne rodniki, bakterie i dezynfekuje podrażnioną skórę. Olejek z jantaru łagodzi skutki oparzeń, ukąszeń owadów i przyspiesza gojenie się ran.

Apteczne półki zapełnione są kosmetykami na bazie bursztynu. Kupimy tu maści na stawy, balsamy utrwalające opaleniznę i szampony do włosów blond. Bursztynowe preparaty przeznaczone są głównie do pielęgnacji skóry zmęczonej, która potrzebuje witalnej odnowy. Nawilżają, natłuszczają i uelastyczniają ciało, a także wzmacniają zdolności immunologiczne.

Przy kuracji bursztynem trzeba jednak pamiętać o jednym szczególe - podczas rozdrabniania kawałków nie można wywołać znacznego wzrostu temperatury spowodowanego tarciem, bo wtedy kamień utraci swoje dobroczynne właściwości. Eksperci podkreślają też, że jantar musi być surowy, nieobrobiony. 15. Międzynarodowe Targi Bursztynu Ambermart odbyły się w dniach 28-30 sierpnia w hali Amberexpo w Gdańsku. Wyroby prezentowało tu ponad 190 wystawców, w tym 40 zagranicznych, głównie z Litwy. W programie imprezy były m.in. konferencje, wernisaże wystaw, pokazy mody z bursztynem i Święto Ulicy Mariackiej.

00000patronat

dr

Zobacz Galerię