Wiadomości
Przejazd rowerowy przez ulicę Nowa Wałowa Fot: Aleksander Zieliński

środa,

18 czerwca 2014

07:19

Gdańskie ścieżki rowerowe będą wzorem dla całego kraju

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przygotowuje projekt, który ułatwi wprowadzenie ruchu rowerowego w pasie drogowym. Według specjalistów, rozwiązania, które od kilku lat funkcjonują w Gdańsku, są najlepsze.
Nowelizacja umożliwi samorządom wprowadzenie rozwiązań w organizacji ruchu, które zwiększą bezpieczeństwo rowerzystów i innych uczestników ruchu. Po wprowadzeniu zmian łatwiej będzie wyznaczać na jezdniach śluzy rowerowe, tworzyć kontrapasy na ulicach jednokierunkowych, rowerzyści będą mogli jeździć po pasach dla transportu publicznego oraz zostanie wprowadzona sygnalizacja świetlna dedykowana rowerzystom.

- Obecne prawo nie było zbyt precyzyjne. Zarządcy dróg mogli, ale nie musieli korzystać z możliwości, jakie daje prawodawca. Teraz będą musieli, będą mieli napisane wszystko czarno na białym. Zmiany, które proponuje resort w Gdańsku są już od kilku lat i znacząco poprawiły bezpieczeństwo rowerzystów, powiedział cytowany przez Gazetę Wyborczą, Remigiusz Kitliński, gdański oficer rowerowy.

Rozwiązania proponowane przez ministerstwo stosowane są w Holandii, Belgii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Węgrzech i Czechach. W Polsce jedynie we Wrocławiu i Gdańsku.
oo