Wiadomości
(fot. czluchow.policja.gov.pl)

piątek,

14 stycznia 2022

14:40

Spadek liczby przestępstw w Człuchowie, pieniądze dla OPP w Sierakowicach i nowa droga do Maciejowic [WIADOMOŚCI REGIONALNE]

Spadek liczby przestępstw aż o 10 procent zanotowała w ubiegłym roku człuchowska policja. Mniej osób zginęło także na tamtejszych drogach. W porównaniu do roku 2020 wzrosła za to wykrywalność przestępstw.

- Komenda Powiatowa Policji w Człuchowie podsumowała miniony rok w statystykach. Najbardziej satysfakcjonujące są te, które dotyczą przestępstw kryminalnych - mówi Sławomir Gradek, rzecznik człuchowskiej komendy. - W tamtym roku nie odnotowaliśmy żadnego przestępstwa z kategorii zabójstwo. Jeżeli chodzi na przykład o kradzieże samochodów, to odnotowaliśmy w zeszłym roku pięć takich zdarzeń, z czego cztery odzyskaliśmy, a sprawców tych kradzieży zatrzymaliśmy. Możemy się pochwalić również tym, że w zeszłym roku zatrzymaliśmy 25 osób poszukiwanych listami gończymi - dodaje.

Ilość zdarzeń na drogach nie zmieniła się. W wypadkach zginęły trzy osoby. To dwa razy mniej niż w roku 2020.

Na liście najbardziej spektakularnych akcji człuchowskiej policji była między innymi likwidacja plantacji konopi indyjskich ujawniona w okolicach Debrzna oraz zatrzymanie członków szajki wyłudzającej świadczenia z Urzędu Gminy Człuchów.100 tysięcy złotych trafi do organizacji pożytku publicznego w Sierakowicach. Gmina prowadzi nabór na ostatnią pulę wsparcia, która zostanie przeznaczona na zadania kulturalne (60 tysięcy złotych) oraz przeciwdziałanie patologii i uzależnieniom (40 tysięcy złotych).

- Co roku udaje nam się przeznaczyć więcej pieniędzy na takie działania - mówi zastępca wójta Sierakowic, Zbigniew Fularczyk.

Oferty należy składać do 28 stycznia w Urzędzie Gminy Sierakowice, rozstrzygnięcie nastąpi 18 lutego. Samorząd w 2022 roku na organizacje przeznacza łącznie 814 tysięcy złotych.W Kartuzach rozpoczęły się prace przy rewitalizacji terenu przy Strudze Klasztornej.


Rzeka, która łączy jeziora Klasztorne Małe i Karczemne, zostanie wyregulowana. W jej otoczeniu powstaną pomosty, ławki i platformy rekreacyjne. Teren zostanie oświetlony. Warte nieco ponad dwa miliony złotych prace potrwają do końca wakacji.

Regulacja Strugi Klasztornej jest kolejnym elementem czyszczenia czterech kartuskich jezior. Całe zadanie kosztuje ponad 50 milionów złotych.Na wiosnę ma ruszyć budowa nowej, asfaltowej drogi do Maciejowic. Obecnie jest tam droga gruntowa. Jeszcze przed wakacjami będzie asfalt. Mowa o odcinku prowadzącym do osiedla Maciejowice w Przechlewie. Gmina otrzymała zapewnienie o rządowym dofinansowaniu tego zadania.


- Zaplanowana do budowy droga to jeden z najgorszych odcinków w regionie - mówi wójt Przechlewa Krzysztof Michałowski. - Jest to droga częściowo gruntowa, częściowo także są tam tak zwane kocie łby. Była bardzo często łatana przez nasz Zakład Gospodarki Komunalnej. Po remoncie będzie tam nowa nawierzchnia asfaltowa. Na pewno poprawi to bezpieczeństwo mieszkańców i innych, którzy będą korzystać z tej drogi - dodaje.

Całe zadanie ma kosztować 212 tysięcy złotych. Dofinansowanie ma stanowić połowę wartości inwestycji.


Dariusz Kępa/Robert Groth/Sebastian Kwiatkowski/am/aKa