Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

piątek,

14 stycznia 2022

18:53

Trójmiasto przygotowuje się na 30. finał WOŚP. W tym roku środki przeznaczone zostaną na diagnostykę i leczenie wzroku najmłodszych

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30. Finał odbędzie się pod hasłem "Przejrzyj na oczy". Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na diagnostykę i leczenie wzroku dzieci.

Tegoroczny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbędzie się 30 stycznia o godzinie 16:00. W Gdańsku na uczestników wydarzenia czeka wiele atrakcji i występów muzycznych. Na godzinę 20:00 zaplanowano tradycyjne światełko do nieba oraz symboliczne przekazanie wolontariuszom kluczy do bram Gdańska. Do pomocy zgłosiło się ponad tysiąc osób.

- Od tygodnia trwa licytacja indeksu na studia MBA poświęcone zielonej energii, zorganizowana pod patronatem osoby, z którą pewnie zawsze będzie nam się kojarzyć Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy w Gdańsku, przez studium obywatelskie imienia Pawła Adamowicza. Druga rzecz, jaką przeznaczyliśmy wspólnie z moimi współpracownikami, to koszulka drużyny Villarreal z podpisami zawodników. Zachęcam też do wylicytowania dnia pracy ze mną. Mam nadzieję, że zrobimy coś wspólnie dla mieszkanek i mieszkańców Gdańska - wyjaśnia Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

LICYTACJE I NIE TYLKO

Jak informuje Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, wszystkie rzeczy można licytować na portalu Allegro. Podczas finału będą miały miejsce pokazy ratownicze. Stanie także krwiobus.

- Mam nadzieję, że po raz kolejny uda nam się pobić rekord zebranej krwi. Będzie można również zaszczepić się w szczepibusie. Będzie też wiele atrakcji, takich jak loteria czy sklepik, w którym za rzut do puszki będzie można odebrać gadżety Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy - wyjaśnia Dawid Jastrzębski.

KONCERT NA SCENIE PRZY FILHARMONII

Przy Polskiej Filharmonii Bałtyckiej zostanie ustawiona scena koncertowa. Ze względu na pandemię trzeba będzie mieć przy sobie certyfikat covidowy. Wymagane jest także posiadanie maseczek. Zagrają między innymi Majka Jeżowska, Arek Kłusowski, Jary Oddział Zamknięty i Anita Lipnicka. W wydarzeniu będzie mogło wziąć udział około 2,5 tysiąca osób.

- Zapraszamy przede wszystkim osoby zaszczepione. Na teren koncertu będą prowadziły specjalne wejścia od strony miasteczka wolontariuszy przy Podwalu Staromiejskim, czyli przez kładkę nad Motławą, ale także pozostałymi drogami w kierunku Ołowianki. Proszę mieć ze sobą certyfikat covidowy, w telefonie lub wydrukowany - mówi Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej.

Pewna liczba miejsc będzie przeznaczona także dla osób niezaszczepionych.

- W ubiegłym roku wraz z panią prezydent również mieliśmy okazję przekazywać w obecności Jurka Owsiaka sprzęt dla szpitala dziecięcego na Polankach w Gdańsku. Szpitale należące do samorządu województwa, takie jak placówki w Gdańsku, Gdyni, Słupsku i Prabutach otrzymały wtedy od orkiestry sprzęt o wartości przekraczającej trzy miliony złotych - mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Jak wyjaśnia, dzięki tak zwanej ostatniej wirtualnej puszce prezydenta Pawła Adamowicza zakupiona została karetka neonatologiczna dla Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku.

FINAŁ WOŚP W CENTRUM RIVIERA

Wśród zaangażowanych w akcję, podobnie jak w poprzednich latach, jest gdyńskie Centrum Riviera, które sztab organizuje wspólnie z Pierwszą Społeczną Szkołą Podstawową w Gdyni. Od soboty 29 stycznia w Rivierze będą działać stoiska, na których będzie można kupić szereg gadżetów orkiestrowych – od najpopularniejszych, takich jak kubki czy koszulki, przez bardziej unikatowe, jak naszywki stworzone przez fanów Star Wars. Tradycyjnie, w Centrum Riviera pojawią się wolontariusze, a wśród nich bohaterowie wcześniej wspomnianych Gwiezdnych Wojen, którzy z pewnością nie odmówią wspólnego zdjęcia.

- Wsparcie 30. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy rozpoczęliśmy w Rivierze w grudniu. Wtedy na terenie centrum pojawiły się dwa orkiestrowe serca, gdzie każdy mógł wrzucić grosz od siebie. Do finału serca wciąż stoją, w związku z czym nieustająco zachęcamy do wrzucania kolejnych datków - mówi Paweł Brach, dyrektor ds. marketingu i PR w Centrum Riviera. – W tym roku każdy z wolontariuszy zostanie odpowiednio przeszkolony w kwestii zachowania obostrzeń pandemicznych. Wspólna gra z "największą orkiestrą świata" to już dla nas tradycja, dlatego pomimo ograniczeń po raz kolejny zaangażowaliśmy się w finał WOŚP – dodaje.

Podczas tegorocznego finału WOŚP, sztab Społecznej Jedynki i Centrum Riviera przygotował także szereg licytacji. Wśród wystawionych przedmiotów znajdują się m.in.: sukienka Igi Świątek, koszulka Roberta Lewandowskiego z autografem piłkarza czy trykot Arki Gdynia wraz z podpisami całej drużyny.

 

Marta Włodarczyk/MarWer/ua