Wiadomości
(Fot. mat. pras. MTG)

piątek,

14 stycznia 2022

15:33

Szpital tymczasowy w AmberExpo znów gotowy na przyjęcie pacjentów. Otwarcie zaplanowano na najbliższą środę

Zakończyły się prace związane z ponownym utworzeniem szpitala tymczasowego w centrum wystawienniczo-kongresowym AmberExpo przy ulicy Żaglowej 11 w Gdańsku. Po próbach i testach obiekt zostanie przekazany podmiotowi leczniczemu Copernicus, który będzie świadczył usługi medyczne. Otwarcie szpitala zaplanowano na środę, 19 stycznia.

- Decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia uruchomionych zostanie tu 56 łóżek internistycznych i 10 do intensywnej terapii - informuje Katarzyna Brożek, rzeczniczka spółki Copernicus, która zarządza szpitalem tymczasowym.


SZPITAL POWSTAŁ W MIESIĄC

Przypomnijmy: 14 grudnia 2021 roku Ministerstwo Zdrowia, na wniosek wojewody pomorskiego, zdecydowało o niezwłocznym utworzeniu szpitala tymczasowego w Gdańsku. Minister Zdrowia wskazał Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A. jako wykonawcę tego zadania. Oznaczało to, że pół roku po demobilizacji w AmberExpo konieczna jest ponowna adaptacja przestrzeni targowo-konferencyjnych do potrzeb medycznych. Szpital tymczasowy musi bowiem spełniać warunki sanitarno-higieniczne, zgodne z obowiązującymi przepisami.

- Obiekt w Gdańsku, mimo nazwy "tymczasowy", został zaplanowany w sposób trwale zmieniający jego charakterystykę. Pozwala jednocześnie na możliwie prosty demontaż i późniejsze zmagazynowanie wszystkich elementów. Dzięki takiemu rozwiązaniu niewielki procent infrastruktury uległ zniszczeniu w czasie demobilizacji, a zastosowane podczas ubiegłorocznych prac technologie pozwoliły na szybką, ponowną mobilizację obiektu - informują przedstawiciele Międzynarodowych Targów Gdańskich.

TRUDNY CZAS, WIELE DNI WOLNYCH

Prace rozpoczęły się natychmiast po wydaniu decyzji, na ich wykonanie Międzynarodowe Targi Gdańskie miały miesiąc. Dodajmy, że był to czas, w którym wiele dni było wolnych w związku z okresem świąteczno-noworocznym oraz świętem Trzech Króli. Prace realizowane były przez MTG oraz dziesięć firm podwykonawczych. - Ponowne uruchomienie szpitala to efekt naszej współpracy z Copernicus Podmiot Leczniczy i wojewodą pomorskim. Zespół realizujący projekt mógł liczyć także na wsparcie służb marszałka województwa i władz Gdańska – informują przedstawiciele MTG.

Otwarcie szpitala tymczasowego w AmberExpo zaplanowane zostało na środę, 19 stycznia.


raf


Zobacz Galerię