Wiadomości
Konferencja dla mediów w IPN Gdańsk (fot. Radio Gdańsk/Daniel Wojciechowski)

czwartek,

13 stycznia 2022

16:03

Instytut Pamięci Narodowej chce w przystępny sposób opowiadać historię stanu wojennego. Zamierza dotrzeć głównie do młodych ludzi

IPN przygotował pakiet materiałów edukacyjnych dla nauczycieli i uczniów, poprzez który chce - w sposób łatwy dla młodego odbiorcy - odpowiedzieć o tym, co działo się w Polsce na początku lat 80. ubiegłego wieku. 

– Chodzi nam o dotarcie do jak najszerszej grupy osób, które na co dzień nie są zainteresowane historią - mówi Daniel Czerwiński, autor jednej z publikacji. – Język nie jest stricte naukowy, natomiast jest tam wiele zdjęć – dodaje.


Nowość w pracach naukowych, to, jak zwraca uwagę autor, przystępny język. – Chcemy, że jak najwięcej osób zrozumiało, co się działo w Polsce w tamtym czasie – tłumaczy Daniel Czerwiński.

Materiały edukacyjne oraz najnowsza publikacja popularnonaukowa IPN "Różne oblicza stanu wojennego” dostępne są już na stronach gdańskiego oddziału IPN. Ich oficjalna prezentacja miała miejsce dzisiaj w siedzibie IPN Gdańsk. W spotkaniu z udziałem przedstawicieli mediów wzięli udział Małgorzata Bielang, pomorski kurator oświaty, prof. Mirosław Golon, dyrektor IPN Gdańsk oraz naczelnicy z IPN Daniel Czerwiński i Krzysztof Drażba.

– Stan wojenny to niezwykle ważne wydarzenie w najnowszej historii Polski. Instytut Pamięci Narodowej kieruje specjalną ofertę edukacyjną dla młodego pokolenia, której celem jest przybliżanie kontekstu, faktów, postaci, wydarzeń sprzed ponad 40 lat – podkreśla dyrektor IPN Gdańsk prof. Golon.

– W imieniu własnym, ale także w imieniu nauczycieli i wychowawców serdecznie dziękuję IPN za teki edukacyjne, które IPN opracowuje. Stanowią one niezwykłą wartość i pomoc w codziennej pracy pedagogów. Informacje zawarte w przystępnie przygotowanych tekach trafiają do uczniów. Ja również, pracując w szkole, korzystałam z materiałów IPN, które wielokrotnie były bardzo ważnym elementem lekcji – zaznacza Małgorzata Bielang.


POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:Daniel Wojciechowski/raf