Wiadomości
(Fot. KFP/Anna Rezulak)

czwartek,

13 stycznia 2022

15:50

Wybrano skład sędziowski, który będzie prowadzić rozprawę Stefana W. oskarżonego o zabójstwo Pawła Adamowicza

Skład sędziowski, który będzie prowadzić rozprawę Stefana W. oskarżonego o zabójstwo prezydenta Gdańska, został wybrany, ale wciąż nieznany pozostaje termin pierwszej rozprawy.

Dziś mijają 3 lata od tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce na Targu Węglowym podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na oczach tysięcy ludzi Stefan W. zadał ciosy nożem prezydentowi Gdańska. Paweł Adamowicz zmarł dzień później, a po niemal trzech latach śledztwa sprawa trafiła do sądu. Wkrótce ma rozpocząć się proces zabójcy.


Stefan W. odpowie za zabójstwo z motywacji zasługującej na szczególne potępienie. Tymczasem niedawno zrezygnował z obrońcy, którym miał być Marcin Lipski. Adwokat decyzją był zaskoczony.

- Otrzymałem od klienta list, w którym uznał sprawę za tak prostą i oczywistą, że nie widzi konieczności, aby musiał być reprezentowany przez obrońcę z wyboru na etapie postępowania przed Sądem Okręgowym w Gdańsku. Jednocześnie zaznaczył, że z dotychczasowej obrony był zadowolony - powiedział Marcin Lipski.

Dodajmy, że prokuratura pozyskała 3 opinie na temat zdrowia i poczytalności Stefana W. Z pierwszej z nich wynikało, że w chwili czynu był niepoczytalny, a z drugiej i trzeciej, że poczytalność miał ograniczoną. Za zabójstwo grozi dożywocie, ale w przypadku takiej opinii sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.


POSŁUCHAJ MATERIAŁU NASZEGO REPORTERA:


Grzegorz Armatowski