Wiadomości
(Fot. Anna Rezulak/KFP)

czwartek,

13 stycznia 2022

12:15

Sąd Okręgowy w Gdańsku odrzucił pozew Ordo Iuris przeciwko Hansowi G. Niewykluczone zażalenie

Sąd Okręgowy w Gdańsku odrzucił pozew Instytutu Ordo Iuris przeciwko niemieckiemu przedsiębiorcy z Pomorza Hansowi G. Dotyczył naruszenia dobrego imienia Rzeczypospolitej Polskiej.

Pozwany używał wobec swoich pracowników skandalicznych zwrotów typu "jesteście idiotami" czy "Polak to świnia". Twierdził też, że "Polak to małpa, a najwyższe stadium rozwoju to Niemiec". 

"NIEDOPUSZCZALNOŚĆ DROGI SĄDOWEJ"

Sąd stwierdził, że prawnicy instytucji powołali się na przepisy, które w chwili zdarzenia jeszcze nie obowiązywały - tłumaczy obrońca Hansa G., adwokat Piotr Malach.

- Sąd odrzucił pozew z uwagi na niedopuszczalność drogi sądowej. Sąd okręgowy słusznie, moim zdaniem, zauważył, że nie istnieje korelacja czasowa pomiędzy datą wejścia w życie przepisów, które umożliwiają pozywanie w tego typu przypadkach a datą zdarzeń, którymi powód wiąże swoje roszczenia - mówi Piotr Malach.

- Mówiąc po ludzku, prawnicy Ordo Iuris nie zauważyli, moim zdaniem, że pozywają Hansa G. na podstawie przepisów, które weszły w życie ponad trzy lata po tym, jak z ust mojego klienta padły słowa, które zostały uznane przez Ordo Iuris za kontrowersyjne. Ustawa o IPN umożliwia pozywanie o ochronę dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej lub ochronę dobrego imienia narodu polskiego od marca 2018 roku, a słowa, które zdaniem Ordo Iuris naruszyły dobre imię, padły w roku 2015 – dodaje adwokat.

INSTYTUT CZEKA NA UZASADNIENIE

Jak powiedział nam Kamil Smulski z Ordo Iuris, instytut czeka na pisemne uzasadnienie decyzji sądu. Wówczas podejmie decyzję o tym, czy będzie składać zażalenie. Instytut domagał się od Hansa G. stosownego oświadczenia, wpłaty zadośćuczynienia na rzecz Skarbu Państwa oraz złożenia wiązanki pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte.

 

Grzegorz Armatowski/ua