Wiadomości
(Fot. Pixabay)

czwartek,

13 stycznia 2022

08:11

Coraz więcej czasu spędzamy z nosem w smartfonie. W zeszłym roku było to aż pięć godzin dziennie [RAPORT]

Według firmy monitorującej aplikacje mobilne, ludzie w ubiegłym roku korzystali z nich średnio prawie 5 godzin dziennie Dokładnie: cztery godziny i 48 minut. O 30 proc. więcej niż jeszcze dwa lata temu. To mniej więcej jedna trzecia czasu całej naszej aktywności dziennej.

Według raportu firmy analitycznej App Annie "State of Mobile 2022" większość tego czasu użytkownicy smartfonów poświęcili na korzystanie z platformom społecznościowych – to aż siedem minut na dziesięć, gdy używali swoich telefonów.

Najczęściej pobieraną aplikacją w 2021 r. był TikTok. Za nim lokują się: Instagram, Facebook, WhatsApp i Telegram. Choć jeśli chodzi o korzystanie z aplikacji już pobranych, kolejność jest inna. Tutaj prowadzi Facebook. Za nim są: WhatsApp, Facebook Messenger, Instagram i Amazon. TikTok zajmuje w tej kategorii dopiero 6. miejsce, choć wygląda na to, że jest bardzo angażujący. Użytkownicy tej platformy spędzili na niej bowiem aż o 90 proc. więcej czasu niż w poprzednim roku. Analitycy firmy szacują też, że do drugiej połowy tego roku TikTok przekroczy 1,5 miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie.

Jeśli chodzi o gry przeznaczone do urządzeń mobilnych, to według raportu najpopularniejsze należą do gatunku hyper-casual, czyli nieskomplikowanych, jak np. Hair Challenge, w których gracze muszą wyhodować jak najdłuższe włosy czy Bridge Race, gdzie trzeba zbierać cegły, by budować mosty.

CORAZ WIĘCEJ "CZASOPOŻERACZY"

W 2021 r. liczba nowych aplikacji i gier na urządzenia mobilne wzrosła o dwa miliony. Obecnie w sklepach z aplikacjami dostępnych jest ich (łącznie) 5,4 mln - z czego 1,8 mln na iOS i 3,6 mln w Google Play (system Android). Najwięcej nowych, bo aż 77 proc., pojawiło się na tej drugiej platformie.

W raporcie odnotowano również kolosalny wzrost wydatków konsumenckich na aplikacje randkowe. W 2021 r sięgnęły one poziomu 4 miliardów dolarów, co stanowi 95-procentowy wzrost w odniesieniu do roku 2018 r. Na wirtualne randki najwięcej wydano w USA, Japonii, Chinach i Wielkiej Brytanii.

Badania wykonano w: Brazylii, Indonezji, Korei Południowej, Meksyku, Indiach, Japonii, Turcji, Singapurze, Kanadzie, USA, Rosji, Wielkiej Brytanii, Australii, Argentynie, Francji, Niemczech i Chinach.

 

PAP/mk