Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

12 stycznia 2022

21:22

W Letnicy nie będzie efektownego kompleksu boisk. "Dawno mówiliśmy, że to nie ma sensu, trzeba inwestować w projekty dzielnicowe"

Nie będzie kompleksu boisk w Letnicy - miasto zrezygnowało z planu budowy zaplecza sportowego w tej części Gdańska. Przyczyną jest brak finansów.

O wizji sportowej inwestycji z sześcioma boiskami w Letnicy miasto mówiło już w 2018 roku, ale poza planem zagospodarowania terenu i jego częściowym uzbrojeniem nic się w tym temacie nie wydarzyło. Do sprawy wrócił Przemysław Majewski, radny Prawa i Sprawiedliwości, który złożył interpelację w sprawie inwestycji. Okazało się, że miasto jej nie zrealizuje, bo nie ma pieniędzy. Zdaniem radnego sytuacji można było uniknąć, nie planując zadania z takim rozmachem.

- Kiedy miasto wpisywało do Bazy Projektów Inwestycyjnych realizację tego narodowego kompleksu sportowego z sześcioma boiskami i zapleczem, ogłaszano, że będzie to wielka inwestycja za 100 milionów złotych. Dziś widzimy, że nie zrobiono tak naprawdę nic. Pozmieniano plany miejscowe, zabezpieczono teren, ale nie ma pieniędzy i cały projekt ląduje w koszu. Już wtedy mówiliśmy, że nie ma sensu robić gigantomanii wydawania milionów na wielki kompleks, tylko trzeba zainwestować w projekty dzielnicowe. To właśnie w dzielnicach są kluby piłkarskie, siatkarskie czy koszykarskie – mówi radny.

KLUBY BĘDĄ MOGŁY ZAGOSPODAROWAĆ TEREN NA SWÓJ KOSZT

Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydent Gdańska, przyznaje, że w budżecie miasta nie ma środków na realizację sportowej inwestycji, ale...

- Jeśli pojawią się kluby sportowe chcące zrealizować tam infrastrukturę sportową i rekreacyjną, jesteśmy gotowi usiąść do stołu i rozmawiać, w jaki sposób teren zostanie zagospodarowany na ich koszt i kto będzie pokrywał koszty utrzymania kompleksu. Trzeba też pamiętać o tym, że w pierwszej kolejności teren ten powinien służyć mieszkańcom i zaspokajaniu właśnie ich potrzeb, jeśli chodzi o dostęp do terenów rekreacyjnych i sportowych – mówi.

A mieszkańcy są źli. Wizja Letnicy 3.0 właśnie się rozmyła. - Było obiecywane oceanarium, kompleks kinowy i boiska. Wygląda na to, że żadna z tych inwestycji na chwilę obecną nie powstanie. Na skutek problemów inwestora prywatnego oceanarium nie będzie realizowane, pod kompleks kinowy ktoś inny kupił działkę, a z terenami, gdzie miały być boiska, nie wiadomo, co się będzie działo – mówi Adrian Kowalczyk, radny Letnicy.

Letnica jest dzielnicą, w której systematycznie przybywa mieszkańców. Zapowiadane inwestycje rekreacyjne, sportowe i usługowe miały być jej wizytówką.

 

Posłuchaj materiału dziennikarki Radia Gdańsk:

 

 

Aleksandra Nietopiel/MarWer