Wiadomości
(Fot. Agencja KFP/Wojciech Strozyk)

czwartek,

13 stycznia 2022

07:07

Akademia Marynarki Wojennej świętuje setne urodziny. Studenci i pracownicy rozpoczęli je od biegów i apelu

Akademia Marynarki Wojennej kończy w tym roku 100 lat. Obchody rozpoczęły się od cyklu biegów i marszów oraz akcji krwiodawstwa, ale różnego rodzaju akcje rocznicowe mają potrwać aż do października.

Pierwszym etapem świętowania był "Wielki Mistrz" - cykl biegów i marszów na długich dystansach między zamkami w Malborku i Sztumie. Wzięło w nich udział blisko 60 osób z różnych części Polski.

W poniedziałek, 10 stycznia, na placu apelowym Akademii Marynarki Wojennej odbył się uroczysty apel, w trakcie którego kontradm. prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor-komendant Akademii Marynarki Wojennej, podziękował za współpracę odchodzącemu ze stanowiska kmdr rez. dr. inż. Mariuszowi Miesikowskemu, prorektorowi ds. kształcenia i studenckich, a także powitał nowo wyznaczonego prorektora - kmdr. rez. dr. hab. Jarosława Teskę, prof. AMW. Z kolei podchorążym wręczył podziękowania od dowódcy 33. Bazy Lotnictwa Transportowego za udział w akcji "Dzień szacunku dla munduru" oraz dowódcy Jednostki Wojskowej Formoza za wsparcie realizacji projektu "Nigdy nie zostawiamy swoich".

CHCĄ POBIĆ REKORD ILOŚCI ODDANEJ KRWI

12 stycznia odbyła się pierwsza z wielu zaplanowanych na ten rok akcji krwiodawstwa. We wszystkich z nich podchorążowie, kadra, pracownicy i studenci cywilni zamierzają oddać łącznie 300 litrów krwi.

Jeśli chodzi o ciąg dalszy jubileuszu, plany są bardzo bogate, ale nie wiadomo, czy epidemia pozwoli je zrealizować.

- W sumie zaplanowaliśmy kilkadziesiąt różnych przedsięwzięć, ale nie wszystkie terminy są już znane. Nie zabraknie imprez sportowych, jak chociażby Indoor Triathlon w najbliższą niedzielę, 16 stycznia. Jesteśmy uczelnią wojskową, więc bez uroczystości wojskowych nie ma mowy o świętowaniu, będzie to na przykład Promocja Oficerska w sierpniu czy Przysięga Wojskowa we wrześniu. Wrócimy także do korzeni, co oznacza, że Akademia Marynarki Wojennej zawita do Torunia. Właśnie z tego miasta się wywodzimy, o czym zapewne niewiele osób wie. Nasza uczelnia powstała 1 października 1922 roku w Toruniu jako Oficerska Szkoła Marynarki Wojennej. Toruńskie uroczystości odbędą się w czerwcu. Oczywiście zorganizowane zostaną różne konferencje, a zwłaszcza konferencja naukowa "Polityka, bezpieczeństwo i edukacja w 100-lecie polskiego morskiego szkolnictwa wojskowego". Tu przewidywany termin to czwarty kwartał tego roku, najprawdopodobniej październik. Podsumowując, będzie naprawdę wiele różnego rodzaju imprez, zarówno dla wszystkich naszych sympatyków, społeczności Gdyni i nie tylko, jak również naszych wewnętrznych, skierowanych do społeczności akademickiej. Planujemy również spotkanie pokoleń czyli wielki piknik dla wszystkich obecnych i byłych pracowników, żołnierzy związanych z Akademią Marynarki Wojennej i jej poprzedniczkami – mówi kmdr por. Wojciech Mundt, szef Wydziału Wychowawczego i rzecznik prasowy Akademii Marynarki Wojennej.

 

oprac. MarWer