Wiadomości
Deklarowana frekwencja w wyborach wyniosła 52 proc. (Fot. Sejm.gov.pl)

środa,

12 stycznia 2022

17:55

Sondaż Social Changes dla wpolityce.pl: Zjednoczona Prawica niezmiennie na czele

Według sondażu przeprowadzonego przez pracownię Social Changes dla portalu wPolityce.pl do Sejmu dostałoby się pięć ugrupowań: Zjednoczona Prawica z poparciem 36 proc., Koalicja Obywatelska - 24 proc., Polska 2050 - 14 proc., Konfederacja - 10 proc. i Lewica - 9 proc.

Jak wynika z najnowszego badania Social Changes na zlecenie portalu wPolityce.pl, ostatnie dni przyniosły nieznaczny spadek notowań Zjednoczonej Prawicy.

- Notowania głównych partii opozycyjnych nie uległy istotnej zmianie. Zauważalny wzrost zanotowała Lewica. Badanie zostało przeprowadzone w okresie, gdy w mediach dominowały dwa tematy, związane z działaniami polskiego rządu: Polskim Ładem oraz tarczą antyfinflacyjną - napisano, prezentując wynik badania.

OPOZYCJA BEZ ZMIAN

W badaniu chęć głosowania na koalicyjną Zjednoczoną Prawicę zadeklarowało 36 proc. respondentów, co oznacza spadek o 2 punkty proc. w porównaniu z poprzednim badaniem zrealizowanym tydzień wcześniej. Na Koalicję Obywatelską chce głosować 24 proc. uczestników badania - co oznacza brak zmian w porównaniu z wynikami z zeszłego tygodnia.

Portal wPolityce.pl podaje też, że 1 punkt zyskała Polska 2050 Szymona Hołowni, na którą wskazało 14 proc. badanych. Konfederację popiera 10 proc. respondentów - spadek o 2 punkty proc. 2 punkty zyskała Lewica, która cieszy się poparciem 9 proc. badanych.

Notowania Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Kukiz'15 pozostały bez zmian i wynoszą po 2 proc. 1 proc. badanych wskazało na Porozumienie - także ten wynik jest bez zmian. Jakieś inne ugrupowanie wskazało 2 proc. badanych.

FREKWENCJA PONAD 50 PROCENT

Deklarowana frekwencja w wyborach wyniosła 52 proc. (40 proc. badanych - zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach, 12 proc. - raczej tak), co stanowi wzrost o 1 punkt proc. w porównaniu z poprzednim badaniem.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (Computer Assisted Web Interview) na panelu internetowym. Badanie zostało przeprowadzone na ogólnopolskiej, reprezentatywnej (pod względem: płci, wieku, wielkości miejsca zamieszkania) próbie Polaków N=1071 osób w dniach od 7 do 10 stycznia 2021 roku.

 

PAP/pb