Wiadomości
(Fot. Anna Bobrowska/KFP)

środa,

12 stycznia 2022

16:20

Znamy wyniki tegorocznego rankingu szkół ponadgimnazjalnych. Gdyńska Trójka znów w czołówce "Perspektyw"

Opublikowano wyniki tegorocznego ogólnopolskiego rankingu szkół ponadgimnazjalnych "Perspektywy 2022". W województwie pomorskim najlepszym okazało się III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni, które zajęło jednocześnie piąte miejsce w skali całego kraju.

Kapituła rankingu pod przewodnictwem rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie, prof. Barbary Marcinkowskiej, brała pod uwagę sukcesy szkół w olimpiadach przedmiotowych, wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych i wyniki matury z przedmiotów dodatkowych. W przypadku liceów uwzględniono też osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych, a w przypadku techników wzięto pod uwagę wyniki egzaminów zawodowych.


GDYŃSKA TRÓJKA ZNÓW NAJLEPSZA

Za najlepsze liceum w naszym województwie po raz kolejny uznano gdyńską "trójkę", czyli III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. W rankingu liceów na Pomorzu drugie miejsce zajęło V LO im. Stefana Żeromskiego w Gdańsku, które w skali kraju znalazło się na 23. pozycji. Pomorskie podium zamyka Gdańskie Liceum Autonomiczne. Szkoła zajęła 33. miejsce w rankingu głównym.

Pierwsze miejsce w rankingu wojewódzkim szkół zawodowych zajęło Technikum w Zespole Szkół Informatycznych w Słupsku, które w rankingu głównym uplasowało się na pozycji 15. Zaraz za nim na podium stanęło Technikum Informatyczne im. Macieja Płażyńskiego w Pucku z 17. miejscem w zestawieniu ogólnopolskim. Trzecią pozycję zajęło Technikum nr 4 im. Obrońców Poczty Polskiej. W skali kraju ma ono miejsce 49.

NAJLEPSZE POMORSKIE SZKOŁY

W pierwszej dziesiątce pomorskich liceów znalazły się także VI LO im. Wacława Sierpińskiego w Gdyni, II LO im. dr. Władysława Pniewskiego w Gdańsku, I LO im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku, III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku, X LO im. Gdyńskich Nauczycieli Boh. II WŚ w Gdyni, Katolickie LO im. Jana Pawła II w Gdyni oraz XX LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Zbigniewa Herberta w Gdańsku.

Natomiast do najlepszych techników w Gdańsku należą Technikum nr 8 w Gdańsku, Technikum nr 2 w Kartuzach, Technikum Teb Edukacja w Gdańsku, Technikum Hotelarskie w Gdyni, Technikum nr 2 w Bytowie, Technikum nr 1 im. Boh. Załogi ORP "Orzeł" w Wejherowie i Technikum Budowy Okrętów w Gdyni.

W tegorocznym rankingu wzięto pod uwagę dane 1256 liceów ogólnokształcących i 1165 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2021 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej. Tegorocznym zwycięzcą wśród liceów jest XIV Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Staszica w Warszawie, które od lat jest w czołówce rankingu. Wśród techników pierwsze miejsce zajęło natomiast Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie w województwie łódzkim.

POWSTAŁY TEŻ PODRANKINGI

Jak co roku kapituła przygotowała też podrankingi szkół. Wśród nich są między innymi dwa, w których kryterium są wyniki matury i ranking olimpijski (decydowały osiągnięcia w olimpiadach przedmiotowych). W rankingu maturalnym techników znalazła się pomorska szkoła. Trzecie miejsce zajęło Technikum Łączności nr 14 im. Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Na miejscu pierwszym jest Technikum Nowoczesnych Technologii im. Jana Pawła II w Kleszczowie, a na drugim – Technikum Mechatroniczne nr 1 w Warszawie.

W rankingu szkół olimpijskich także nie zabrakło akcentu z województwa pomorskiego. III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni zajęło piąte miejsce. Na pierwszym jest Uniwersyteckie LO w Toruniu, na drugim – XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, na trzecim – V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie, zaś na czwartym – XIII LO w Szczecinie.

Nagrody i dyplomy laureatom rankingu wręczone zostały podczas gali finałowej, która odbyła się w w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
 

PAP/ua