Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

12 stycznia 2022

11:01

Lokalne samorządy wesprą budowę obwodnic w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg na Pomorzu

Będzie samorządowe wsparcie budowy pomorskich obwodnic na sieci tras wojewódzkich, w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg.

Na trasy, które będą omijać Kartuzy, Chojnice i Skórcz, drogowcy dostaną 110 milionów złotych ze środków centralnych. Sami dołożyć muszą około 140 milionów, ale liczą też na około 50-milionowy udział samorządów - mówi Grzegorz Stachowiak z Zarządu Dróg Wojewódzkich.

- Najbardziej zaawansowane są rozmowy z Kartuzach. Tam spotkaliśmy się zarówno z powiatem, jak i wszystkimi jego gminami. Pomimo że niektórych samorządów trasa nie dotyczy, są gotowe partycypować. W Chojnicach miasto też chce się angażować. W Skórczu rozmawiamy z gminą, miastem i powiatem starogardzkim - wyjaśnia.

WSPARCIE ZE STRONY SAMORZĄDÓW

Dotąd drogowcy otrzymali deklaracje 20 milionów złotych wsparcia. Powiat kartuski da pięć milionów, Kartuzy jedenaście, a Sierakowice 1,8 miliona złotych. Dołożą się też Żukowo, Stężyca, Sulęczyno, Chmielno, Przodkowo i Somonino. - Wszystkim zależy na tym, by te trasy powstały - deklaruje Stachowiak.

Decyzje o współfinansowaniu inwestycji muszą zapaść do połowy lutego. Najbliżej budowy jest obwodnica Chojnic. Prace tu mają rozpocząć się pod koniec roku. W przypadku Kartuz i Skórcza mowa o 2023 roku.

 

 Sebastian Kwiatkowski/ua