Wiadomości

środa,

08 grudnia 2021

18:01

Układ pod kierownictwem Donalda Tuska, podwyżki dla samorządowców i decyzje Rady Polityki Pieniężnej [CZWARTEK W RADIU GDAŃSK]

Czy Europejska Partia Ludowa, którą kieruje Donald Tusk, stworzyła w instytucjach europejskich układ korupcyjny? Dlaczego prasa w Europie Zachodniej nie nagłaśnia informacji o korupcji i handlu wpływach, o które oskarżany jest m.in. przewodniczący Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej? O to Piotr Kubiak zapyta "Gościa Dnia Radia Gdańsk", którym będzie Witold Waszczykowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, były minister spraw zagranicznych. Początek porannej rozmowy na naszej antenie o godz. 8:30.


Podwyżki dla samorządowców, Palmiarnia w parku oliwskim bez palmy i sprawa tak zwanego osiedla covidowego w Mechelinkach - te tematy poruszymy w "Komentarzach Radia Gdańsk". Gośćmi Michała Pacześniaka będą Bartosz Stracewski z TVP3 Gdańsk oraz Andrzej Ługin z portalu Gdańsk Strefa Prestiżu. Zapraszamy kilka minut po godz. 9:00.


Reakcje po decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Co może się zmienić? Większość polskich pracowników za skróceniem tygodnia pracy do 4 dni. Na ile realne jest wprowadzenie takiego rozwiązania? Pierwsza z sieci handlowych - Decathlon - przechodzi na gospodarkę obiegu zamkniętego. Będzie sprzedawać także używany sprzęt. Czy podążą za tym inni? Jak na to zareagują konsumenci? O tym podyskutujemy w audycji "Ludzie i Pieniądze". Iwona Wysocka zapyta o zdanie Szczepana Sakowicza, dyrektora gdańskiego oddziału Kainos oraz Piotra Urbańczyka, wiceprezesa Impela. Pierwsze pytania po godz. 9:30.


O dystrofiach mięśniowych i chorobach rzadkich porozmawiamy programie "Bądź Zdrów". Kilka minut po godz. 11:00 gościem Joanny Matuszewskiej będzie genetyk, pediatra prof. Jolanta Wierzba.


W "Magazynie Europejskim" będzie o tym, jak przygotować się na ewentualny blackout. Kraje europejskie już ostrzegają przed tym swoich obywateli. Robert Silski zapyta o to specjalistę. Sytuację obecną i możliwe wizje przyszłości przedstawi prof. Grzegorz Pietrek z Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Początek o godz. 12:30.


Tym razem "Autocooltura" z perspektywy kabiny ciężarówki. Drogę widać stamtąd jak na dłoni, a czy siedzi się jak na tronie? O to nasze dziennikarki Magda Manasterska i Ewelina Potocka zapytają Andżelikę Radomską, która kieruje takimi pojazdami. Do kabiny TIR-a zaprosimy o godz. 13:20.


Jeśli w grudniu ktoś zachęca Państwa do zanurzenia się w chłodnym Bałtyku, to na pewno są to aktywni seniorzy. Tym razem w "Srebrnym Pokoleniu" Anna Rębas zaprosi nas na plażę do Kamiennego Potoku. Tam wykąpiemy się oraz porozmawiamy o tym, jak być zdrowym, aktywnym i nie dawać się chorobom. Garść cennych rad na naszej antenie po godz. 14:00.

O godz. 14:30 w wiadomościach regionalnych sprawdzimy, co dzieje się na Żuławach i w Elblągu.


O godz. 17:35 na antenie będziemy mogli wysłuchać kolejnej audycji z cyklu "Stocznia Solidarności. Rola przeszłości dla przyszłości" przygotowanego we współpracy z Instytutem Dziedzictwa Solidarności z okazji 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego. Rozmowy skoncentrują się na historii i ludziach, architekturze i zabytkach, zachowaniu dziedzictwa niematerialnego i materialnego terenów postoczniowych w Gdańsku. Podczas czwartkowego spotkania Andrzej Urbański dyskutować będzie z Mateuszem Smolaną, dyrektorem Instytutu Dziedzictwa Solidarności i Andrzejem Kołodziejem, działaczem Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża, sygnatariuszem Porozumień Sierpniowych, prześladowanym w stanie wojennym, działaczem "Solidarności" oraz Solidarności Walczącej. Więcej o cyklu audycji i kolejnych rozmowach >>>TUTAJ.

 

pb

_