Wiadomości
Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" (fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

czwartek,

02 grudnia 2021

09:36

Mapa usług, platforma ogłoszeniowa czy skaner etykiet. Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" ma nowe funkcje

Aplikacja "Czyste Miasto Gdańsk" działa od 2019 roku. Do tej pory na smartfony ściągnęły ją ponad 32 tys. gdańszczan. Mieszkańcy mogą sprawdzić harmonogramy odbioru odpadów na swojej ulicy, dowiedzieć się, co i gdzie wyrzucać, czy jak prawidłowo segregować odpady. Teraz pojawiły się nowe funkcje, które jeszcze bardziej mają im pomóc w ograniczeniu ilości śmieci.

A jest nad czym pracować. Rocznie jeden mieszkaniec Gdańska wytwarza prawie pół tony odpadów. - Dzięki aplikacji podpowiadamy, w jaki sposób tych odpadów produkować mniej i jak je wyrzucać. Pokazujemy między innymi, jak może funkcjonować idea współdzielenia. To znaczy, że nie zawsze musimy kupować coś nowego, możemy się podzielić, wymienić. A po drugie, nie zawsze, jeśli coś nam się zepsuje, musimy to wyrzucać – zaznacza wiceprezydent Gdańska Piotr Grzelak.

Stąd takie funkcje, jak między innymi mapa usług. - Możemy tu znaleźć różnego rodzaju usługodawców. Mówimy o krawcach, szewcach, kaletnikach, introligatorach. Zależy nam na tym, by nie tylko osoby starsze, które mają w nawyku naprawianie rzeczy, ale też młodsze korzystały z takich usług – mówi Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej.

OPCJE W FAZIE TESTÓW

W wersji testowej jest platforma ogłoszeniowa w aplikacji. - Ma ona na celu "łączenie" mieszkańców, którzy mogliby w sposób skuteczny się ze sobą skontaktować, by móc oddać swoje rzeczy a nawet, mam nadzieję, się wymieniać – dodaje Goitowska.

W fazie testów jest też skaner etykiet, który po zrobieniu zdjęcia będzie rozpoznawać kody przedmiotów i podpowiadać, w którym pojemniku na odpady powinny się znaleźć.

Aplikacja to narzędzie, które cały czas będzie się rozwijać, a lista usług czy porad - aktualizować. Mają w tym udział także sami mieszkańcy, różne stowarzyszenia czy rady dzielnic, którzy zgłaszają swoje uwagi i pomysły. - Ta "oferta" dla mieszkańców, by różnymi działaniami wpisywać się w ograniczanie produkcji odpadów, będzie coraz bogatsza. Wspólnie tę wartość tworzymy i wspólnie będziemy to rozwijać – dodaje Cyprian Maciejewski, koordynator zespołu ds. Komunikacji Społecznej i Edukacji w zakresie Gospodarowania Odpadami Komunalnymi.

Mieszkańcy, aktywiści i rzemieślnicy, którzy chcą współtworzyć mapę w aplikacji "Czyste Miasto Gdańsk", mogą zgłaszać się pod adresem: dorota.michalka-urbaniak@gdansk.gda.pl.

Nowe elementy aplikacji "Czyste Miasto Gdańsk":

Gdańska Mapa GOZ (znajdź i wykorzystuj usługi rzemieślnicze i naprawcze oraz wspierające ograniczanie produkcji odpadów i marnowania zasobów)

Jak mniej wyrzucać - Poradnik Mieszkańca (baza wiedzy)

Platforma ogłoszeń - "oddaj/wymień" (zbędne przedmioty) - faza testów

Skaner etykiet opakowań (sztuczna inteligencja - rozpoznawania rodzaju opakowania po specjalistycznych symbolach na opakowaniach) - faza testów


POSŁUCHAJ I DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT APLIKACJI:


Aleksandra Nietopiel/mk