Wiadomości
(Fot.Flickr/Liber Europe)

środa,

01 grudnia 2021

11:22

Ambasadorowie państw członkowskich EU przyjęli sankcje wobec Białorusi. Obejmą około 30 osób i podmiotów

Ambasadorowie państw członkowskich przy UE na posiedzeniu w Brukseli przyjęli sankcje wobec Białorusi, obejmujące osoby i podmioty odpowiedzialne za kryzys migracyjny - przekazało w środę PAP źródło UE. Na liście są między innymi linie lotnicze Belavia.

Sankcje muszą jeszcze zostać formalnie przyjęte na poziomie Rady Unii Europejskiej. Prawdopodobnie stanie się to w czwartek. Restrykcje polegają na zakazie wjazdu do UE i zamrożeniu aktywów.

SANKCJE OBEJMĄ 30 OSÓB

Z nieoficjalnych informacji wynika, że sankcje zostały nałożone na około 30 osób i podmiotów zaangażowanych w sprowadzanie migrantów na Białoruś i represje wobec społeczeństwa obywatelskiego. Najprawdopodobniej kolejny, szósty już pakiet sankcji, będzie znacznie większy niż ten, który został przyjęty w środę. Obecnie trwają nad nim prace.

15 listopada ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej przyjęli w Brukseli nowe kryteria dotyczące sankcji wobec Białorusi w związku z kryzysem na granicy polsko-białoruskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała wtedy, że nowe sankcje dotkną zarówno osoby związane z reżimem, jak i przedsiębiorstwa. Jak podkreśliła wcześniej szefowa KE, ważne jest, by reżim Łukaszenki zrozumiał, że jego zachowanie ma swoją cenę.

 

PAP/ua