Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

środa,

01 grudnia 2021

12:09

Pierwszego grudnia obchodzimy Światowy Dzień AIDS. "Ważne jest testowanie. Zakażenie to nie wyrok"

Spadła liczba wykonywanych testów na obecność wirusa HIV, a co za tym idzie - wykrywalność zakażeń. To efekt pandemii. W 2019 w Polsce odnotowano 1,6 tys. zakażeń, a rok później - tylko połowę. Na Pomorzu było ich 100 w 2019 i około 70 w 2020 roku.

Michał Błaszczyk z Gdańskiego Oddziału Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland zauważa, że dostępność testów na obecność HIV nie jest w Polsce najlepsza. Zaznacza jednak, że spadek liczby wykonanych badań, wykrywających tego wirusa, trzeba wiązać raczej z ograniczeniem wielu aktywności i kontaktów międzyludzkich w czasie pandemii. – Ludzie rzeczywiście bali się wychodzić z domów, ale też część poradni, gdzie można było anonimowo i bezpłatnie zrobić test na HIV, działało przy szpitalach zakaźnych (tak jest na przykład w Gdańsku), co również zniechęcało do testowania się – mówi.


Michał Błaszczyk podkreśla, że niestety nadal panuje mit, że AIDS jest chorobą osób homoseksualnych lub przyjmujących narkotyki. - To nieprawda. Zakażenia wykrywane są również wśród osób heteroseksualnych i mających stałych partnerów czy partnerki, i właśnie te osoby są mniej świadome tego, że każdy czy każda z nas może się zakazić - wskazuje.

OSOBA ZAKAŻONA HIV MOŻE DŁUGO I ZDROWO ŻYĆ

Najbardziej narażone na zakażenie są osoby w wieku 18-24 lat. W Europie Środkowo-Wschodniej właśnie w tym przedziale wiekowym znajduje się najwięcej osób mających HIV. Jeśli chodzi o liczbę zakażeń w kraju, przoduje Mazowsze, a region pomorski jest w środku.

Dla zwiększenia świadomości, a w konsekwencji ograniczenia zakażeń i zachorowań, wciąż bardzo ważna jest profilaktyka. Jak zaznacza Michał Błaszczyk, oprócz profilaktyki wtórnej, polegającej na możliwie najwcześniejszym wykryciu zakażenia, ważna jest profilaktyka pierwotna, czyli edukacja seksualna i stosowanie odpowiednich zabezpieczeń.

- Warto pamiętać też, że w dzisiejszych czasach zakażenie HIV to nie wyrok. Mamy dość skuteczne leczenie. Choć nadal nie jesteśmy w stanie całkowicie pozbyć się patogenu z organizmu, z pomocą nowoczesnych leków można utrzymywać na tyle małą liczebność zdolnych do namnażania wirusów we krwi, że zespół nabytego niedoboru odporności, czyli AIDS, nigdy się nie rozwinie. Takie osoby mogą wieść długie i zdrowe życie, dlatego tak ważne jest testowanie – mówi.

Obecnie w Polsce żyje około 25 tysięcy osób z HIV. Szacuje się, że codziennie od dwóch do trzech osób dowiaduje się o zakażeniu. Na całym świecie jest 38 milionów zarażonych tym wirusem.

GDZIE MOŻNA ZROBIĆ TEST?

W Trójmieście bezpłatne i anonimowe badania w kierunku HIV można wykonać w punktach konsultacyjno-diagnostycznych: przy szpitalu zakaźnym w Gdańsku i przy ulicy Huzarskiej w Gdyni.

1 grudnia przypada Światowy Dzień AIDS. Jego celem jest zwrócenie uwagi na problem zakażeń HIV oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi AIDS. W tym czasie w wielu miejscach w kraju i na świecie odbywają się akcje, happeningi i konferencje.

4 grudnia w Gdańsku zorganizowana zostanie akcja edukacyjna "Tramwaj zwany pożądaniem", w którą co roku angażują się studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Na trasie Strzyża PKM - Chełm Witosa będzie kursował darmowy tramwaj, w którym studenci będą wyjaśniać, w jaki sposób można zakazić się HIV, jak temu zapobiec i czy istnieją skuteczne metody leczenia.

 

Aleksandra Nietopiel/MarWer