Wiadomości
(Fot. Pixabay)

poniedziałek,

27 grudnia 2021

07:01

Prezent pod choinką nie był trafiony? Możesz dać mu drugie życie i przekazać go komuś, kogo naprawdę ucieszy

Czy osoba, która nas obdarowała, będzie zła, jeśli niezbyt trafiony prezent przekażemy dalej? Tego właśnie się obawiamy, choć, zdaniem psychologów, niekoniecznie musi tak być.

Badacze już kilka lat temu przyjrzeli się zjawisku dalszego przekazywania prezentów, zarówno z perspektywy wręczającego, jak i osoby obdarowanej. Sprawdzali w ten sposób, czy praktyka "podawania dalej”, która czasami stanowi wręcz temat tabu, jest dla autorów podarków tak bardzo obraźliwa, jak obawiają się obdarowani. 


- Oddawanie prezentów nie jest takie złe - oceniała Gabrielle Adams na łamach specjalistycznego pisma "Psychological Science". - Tak naprawdę jest to sposób, aby zyskać pewność, że trafią one do kogoś, kto naprawdę się z nich ucieszy. Ludzie nie powinni się bać przekazywania prezentów - przekonywała.


ODDAĆ TO JAK... WYRZUCIĆ?
 

Wyniki, jakie były prezentowane w "Psychological Science", odnosiły się do badania przeprowadzonego na grupie ponad 170 ochotników, którym przydzielono role osób dających oraz przyjmujących. Na potrzeby eksperymentu zastosowany został scenariusz gry, w ramach której uczestników poproszono o to, aby wyobrazili sobie, że niedawno dostali zegarek z okazji ukończenia szkoły. Prezent okazał się nietrafiony i można było go wyrzucić albo komuś oddać. Na pięciostopniowej skali, jaka została zastosowana, badani wcieleni w role autora prezentu i obdarowanego oceniali, jak bardzo każde z zachowań obrazi darczyńcę.

Wyniki pokazały, że obdarowani zrównują sytuację przekazania prezentu dalej z jego wyrzuceniem. Uznali, że oba rozwiązania są dla darczyńcy tak samo obraźliwe. Z kolei darczyńcy uważali, że wyrzucenie prezentu jest gorsze niż jego ponowne wręczenie komuś innemu.

Z badań badań wynika, że najważniejszy element to przyzwolenie na przekazanie prezentu dalej.


PAP Nauka/tm