Wiadomości
(Fot. Pixabay)

wtorek,

30 listopada 2021

08:33

Karta podarunkowa, kosmetyki, a może... paliwo. Co Polacy chcą dostać i kupić w prezencie na święta?

W ramach tegorocznych prezentów świątecznych najwięcej wydamy na kosmetyki, zabawki i ubrania - wynika z badania przeprowadzonego wśród klientów galerii handlowych. Ponad połowa ankietowanych przeznaczy na podarki do 500 złotych, a co trzecia osoba planuje wydać do 1000 złotych.

Ponad 57 proc. ankietowanych przeznaczy na tegoroczne prezenty świąteczne do 500 złotych. Co trzeci badany zamierza wydać między 500 a 1000 złotych, 7 proc. – między 1000 a 1500 złotych, a 4 proc. - powyżej 1500 złotych. Mężczyźni częściej deklarowali w sondażu, że planują zakup dla maksymalnie czterech osób (odpowiedziało tak 49 proc. panów), a kobiety (41 proc.) - dla maksymalnie ośmiu osób. Co piąty ankietowany planuje zakup prezentów dla więcej niż ośmiu osób.

Prawie połowa kobiet przyznała się do zakupu prezentów jeszcze w listopadzie i pierwszym tygodniu grudnia. Zaledwie 5 proc. pań pozostawi zakupy podarków na ostatnie dni przed świętami. Wśród mężczyzn ponad 42 proc. kupi prezenty na początku grudnia, a 11 proc. odkłada zakupy na czas bezpośrednio przed Bożym Narodzeniem.

NAJCZĘŚCIEJ CHCEMY MIEĆ MOŻLIWOŚĆ SAMODZIELNEGO WYBORU PREZENTU

31 proc. ankietowanych wskazało, że chciałoby znaleźć pod choinką voucher lub kartę podarunkową, niewiele mniej, bo 30 proc. – biżuterię. Na trzecim miejscu znalazły się kosmetyki, z których ucieszyłby się co czwarty ankietowany (25 proc.). Co piąty respondent najchętniej widziałby pod choinką nowe ubrania i buty.

- W podziale na preferencje kobiet i mężczyzn widać pewne różnice, ale i punkty wspólne. Najwięcej ankietowanych pań marzy o biżuterii, a panów o elektronice. Na drugim miejscu wśród oczekiwań zarówno kobiet, jak i mężczyzn znalazły się karty podarunkowe. Co ciekawe, to więcej mężczyzn wskazało tę odpowiedź: ponad 34 proc. przy 28 proc. kobiet. W niektórych ankietach respondenci wpisali, że jako świąteczny prezent chcieliby w tym roku dostać paliwo – powiedział Dominik Piwek, dyrektor ds. marketingu i PR NEPI Rockcastle.

NAJWIĘCEJ WYDAMY NA KOSMETYKI

Najwięcej przeznaczymy w tym roku na kosmetyki - tak wskazało ponad 36 proc. ankietowanych klientów galerii handlowych. Na drugim miejscu znalazły się zabawki (34 proc.), a podium zamykają ubrania i buty (27 proc.). Budżet na świąteczne prezenty nieznacznie różni się w zależności od płci. Kobiety "stawiają" na kosmetyki (36 proc.), zabawki (35 proc.) oraz ubrania i buty (26 proc.), a panowie - na kosmetyki (37 proc.), elektronikę (31 proc.) i zabawki (31 proc.).

Badanie zostało zrealizowane w dniach 5-12 listopada bieżącego roku na próbie 1000 klientów 12 galerii handlowych należących do NEPI Rockcastle zlokalizowanych na terenie całej Polski, metodą PAPI (wywiad bezpośredni) oraz poprzez ankiety na platformie Facebook.

 

PAP/MarWer