Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

sobota,

27 listopada 2021

17:00

Prawie 2 mln zł z rządowych rezerw na budowę hospicjów na Pomorzu. "Takie inicjatywy zasługują na najwyższe uznanie"

Rząd wesprze budowę hospicjum Kartuskiego Centrum Caritas. Przekazanie miliona złotych z rezerwy premiera zapowiedział w Kartuzach rzecznik rządu Piotr Müller. Z kolei ponad 800 tys. złotych z tego samego źródła zostanie przeznaczonych na budowę hospicjum w Pogorzelicach, w powiecie lęborskim.

Jak argumentował, to wsparcie dla dobrze prowadzonej inicjatywy, wspieranej także przez samorządy. - Jesteśmy w miejscu, które pokazuje, jak oddolne inicjatywy, solidarność ludzka, współpraca samorządu, organizacji pozarządowych, Kościoła oraz rządu może przynieść pozytywne efekty - podkreślił Müller. - Jest mi miło poinformować, że Mateusz Morawiecki zdecydował, aby z rezerwy premiera przeznaczyć milion złotych na to, by kartuskie hospicjum faktycznie mogło już finalizować swoją budowę - dodał.


20211127 152610

(fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)


PIENIĄDZE POZWOLĄ SPAĆ SPOKOJNIE

Budowana przy ulicy Leśnej od trzech lat placówka dla 38 pacjentów ma zostać ukończona za rok. - Pieniądze pozwolą spokojnie zamknąć rok z przekonaniem, że uda nam się wywiązać ze złożonych obietnic dotyczących postępu prac. Wsparcie przyda się przy wykończeniu terenu, ale też pomieszczeń piwnicznych, które zamienią się w przestrzeń magazynową - zapowiedział ksiądz Marek Trybowski, proboszcz parafii św. Wojciecha i dyrektor Kartuskiego Centrum Caritas. - Teraz nie mamy gdzie się podziać na przykład z łóżkami i koncentratorami tlenu - dodał. 

Hospicjum przyjmie pierwszych podopiecznych w 2023 roku. Będzie kosztowało 24 miliony złotych. Połowę kosztów wzięły na siebie samorządy. Duchowny dziękował w sobotę także darczyńcom, którzy w ważny sposób wspierają dzieło.

Kartuskie Centrum Caritas od 2010 r. prowadzi hospicjum domowe.

HOSPICJUM W POGORZELICACH CORAZ BLIŻEJ

Ponad 800 tysięcy złotych z rezerwy rządowej zostanie przekazanych na budowę hospicjum w Pogorzelicach, w powiecie lęborskim. Placówka powstaje dzięki Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne i hojności darczyńców.

Podczas konferencji prasowej w Lęborku rzecznik rządu Piotr Müller wręczył symboliczny czek na ponad 800 tysięcy złotych. Pieniądze pochodzą z rezerw premiera i umożliwią przyspieszenie budowy placówki.

- Nasza budowa rozpoczęła się w marcu 2021 roku – przypomniała prezes Fundacji Lęborskie Hospicjum Stacjonarne Agata Kozyr. - Do tej pory wykonaliśmy parter i strop. To dzisiejsze dofinansowanie pozwoli nam wykonać dach, robimy deskowanie. Będziemy mieli już, można powiedzieć, stan surowy otwarty - wyjaśniła.

Hospicjum budowane jest ze środków, jakie przekazują darczyńcy. Także hektarowa działka w Pogorzelicach, na której powstaje placówka, została podarowana przez osoby prywatne.

- Tak jak wiemy, tego typu miejsca są niezwykle ważne, ponieważ są dowodem dojrzałości i empatii społecznej, tych wszystkich dobrych cech, którymi chcielibyśmy jako społeczeństwo się chwalić. W związku z tym tego typu inicjatywy powinny mieć – i mają – najwyższe uznanie nie tylko w oczach rządu, ale i w oczach całej społeczności lokalnej - podkreślił Muller.

Szacowany koszt budowy hospicjum to 6 milionów złotych. Placówka ma zapewnić opiekę dla osób z regionu powiatu lęborskiego, gdyż w tej chwili mieszkańcy do innych hospicjów muszą dojeżdżać kilkadziesiąt kilometrów.


Sebastian Kwiatkowski/Kinga Siwiec/aka/mrud