Wiadomości
(Fot. Twitter/Polska Policja)

sobota,

27 listopada 2021

11:23

Cudzoziemcy próbowali sforsować polską granicę, dwóch żołnierzy zostało poszkodowanych. "Akcją kierowały służby białoruskie" [ZOBACZ FILM]

Dwóch polskich żołnierzy zostało poszkodowanych w ataku migrantów na granicę w okolicach Białowieży. W piątek wieczorem cudzoziemcy próbowali sforsować granicę w okolicach miejscowości Grudki koło Białowieży. Na zapory z drutu kolczastego rzucali kładki.

W piątek 26 listopada policja podlaska zamieściła zdjęcia z piątkowej "akcji" migrantów, którzy próbowali sforsować polską granicę. Na opublikowanych przez funkcjonariuszy zdjęciach widać kładki zbite z bali drewna i desek; cudzoziemcy próbujący przedostać się do Polski, przerzucali je przez zaporę z drutu kolczastego. Straż Graniczna opublikowała film w mediach społecznościowych. 


Ponad 100-osobowa grupa cudzoziemców forsowała wczoraj granicę????????????????na odcinku ochranianym przez Placówkę SG w Białowieży.
Podczas ataku,służby białoruskie oślepiały polskich funkcjonariuszy i żołnierzy laserami i stroboskopem.
Dwóch żołnierzy WP zostało niegroźnie poszkodowanych. pic.twitter.com/FVYDrmujj2

— Straż Graniczna (@Straz_Graniczna) November 27, 2021


Straż Graniczna poinformowała, że grupa migrantów, która zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży, liczyła około stu osób.

DWÓCH ŻOŁNIERZY ZOSTAŁO POSZKODOWANYCH

- Dwóch polskich żołnierzy zostało poszkodowanych w piątkowym ataku migrantów. Doznali oni niegroźnych obrażeń – przekazała w sobotę por. Anna Michalska, rzecznik Straży Granicznej.

Według relacji strażników w piątek w okolicach Białowieży około godz. 18:00 po stronie białoruskiej w pobliże granicy podjechały ciężarówki. Z samochodów wysiadło około 100 - 110 osób. - Ludzie ci zaczęli rzucać kamieniami, konarami drzew, a nawet wyrwanymi z ogrodzenia rurami w kierunku funkcjonariuszy Straży Granicznej, policji i wojska – powiedziała Michalska.

MIGRANTOM POMAGAŁY BIAŁORUSKIE SŁUŻBY

W tym czasie białoruscy pogranicznicy oślepiali polskie siły laserami i światłami stroboskopowymi. Migranci przerzucili kładkę przez zaporę z drutu kolczastego. Grupa cudzoziemców wdarła się na stronę polską na maksymalnie kilkanaście metrów. Osoby te zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. - Całą akcją kierowały służby białoruskie - podkreśla Michalska.

W trakcie tego ataku dwóch polskich żołnierzy zostało niegroźnie poszkodowanych. Udzielono im pomocy na miejscu. Nikt spośród cudzoziemców nie potrzebował pomocy medycznej.

UDAREMNIONE PRÓBY NIELEGALNEGO PRZEJŚCIA

W piątek nie odnotowano więcej prób grupowego nielegalnego przejścia na terytorium RP. - W innych miejscach niewielkie grupy migrantów próbowały nielegalnie przedostać się przez granicę. Osoby te nie były agresywne. Próby te udaremniono – zapewniła rzecznik.

Straż Graniczna umieściła na swoim Twitterze materiał wideo zrealizowany w czasie próby nielegalnego przekroczenia granicy w okolicach Białowieży. Widać na nim zaporę z drutu kolczastego oraz wiązki świateł kierowanych z Białorusi na polską stronę.

PAP/raf