Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Marta Włodarczyk)

piątek,

26 listopada 2021

17:17

Dodatkowe 17 mln zł z funduszy europejskich dla Gdańska. Będą wykorzystane m.in. do budowy 7,5 km tras tramwajowych

Trójmiasto pozyskało 25 milionów złotych ze środków funduszy europejskich. Ponad 2/3 z tej kwoty trafi do Gdańska, który otrzyma 17 milionów złotych. Pozwoli to miastu m.in. na zakup nowego taboru tramwajów.

- Kwota, o którą będzie zwiększona pula środków europejskich, to 25 milionów złotych z podziałem na miasto Gdynię i Gdańsk. W Gdańsku będzie to możliwość modernizacji rozbudowy linii tramwajowej i wszystkich związanych z tym inwestycji. To też możliwość skorzystania z nowoczesnej technologii - wyjaśnił minister funduszy i polityki regionalnej Grzegorz Puda.


Jak podkreślił, nowe środki komunikacji są bardziej ekologiczne i przyjazne środowisku naturalnemu. Przekazanie 25 milionów może spowodować, że inwestycje uda się zrealizować szybciej.

DODATKOWA KWOTA DLA GDAŃSKA

Środki przeznaczone dla Gdańska obejmą m.in. budowę 7,5 km nowych linii tramwajowych oraz zakup nowego taboru. - Bardzo doceniam, jak ważna w dużych miastach jest sprawna miejska komunikacja. To mniej smogu, korków, ale przede wszystkim codzienna jakość życia i wygoda mieszkańców. Możliwość tego, żeby swoje życiowe potrzeby oraz dojazd do pracy i szkoły realizować szybko i sprawnie - dodał wiceminister infrastruktury Marcin Horała.

- Te środki pozwolą nam wesprzeć Gdański Projekt Komunikacji Miejskiej. Będziemy mogli zakwalifikować zakupiony już tabor tramwajowy. 15 tramwajów funkcjonuje już w projekcie. Kwalifikowanych jest dodatkowych 15, które zakupiliśmy - wyjaśnia Marcin Dawidowski, dyrektor wydziału projektów inwestycyjnych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

WAGA INWESTYCJI

Wojewoda pomorski Dariusz Drelich podkreślił istotność transportu zbiorowego takiego jak tramwaje, rozwój kolei miejskiej, czy metropolitalnej. - Wiemy, jak kluczowe dla mieszkańców Gdańska, którzy poruszają się po mieście, są inwestycje w zakresie infrastruktury tramwajowej. Budowanie kolejnych dróg wcale nie ułatwia życia w tym zakresie. Mieszkańców na Pomorzu przybywa, samochodów jest coraz więcej. Rozwiązaniem tego problemu jest na pewno zwiększenie taboru w postaci transportu zbiorowego - zauważył Drelich.

Kompleksowy projekt rozwoju komunikacji miejskiej realizowany jest także w Gdyni. Przewiduje przebudowę węzła komunikacyjnego na placu dworcowym w Chyloni oraz ulicy Morskiej.
 

Marta Włodarczyk/ua