Wiadomości
(Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl)

piątek,

26 listopada 2021

19:55

Nowości na mapie Gdańska. Plac Porozumienia Gdańskiego w centrum, naukowcy patronami ulic na południu

Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Gdańska jednogłośnie podjęto uchwałę o ustanowieniu nowego placu, który będzie nosić imię Porozumienia Gdańskiego. Radni zdecydowali także o nadaniu patronów trzem ulicom.

Nowych patronów zyskały dwie ulice w dzielnicy Orunia Górna - Gdańsk Południe. Będą one nosić imiona prof. Marii Hrabowskiej i Hilarego Koprowskiego. Na Jasieniu natomiast patronem został prof. Krzysztof Skóra. Placem Porozumienia Gdańskiego ustanowiono tak zwany "plac dyrekcyjny" przed budynkiem dyrekcji Stoczni Gdańskiej im. Lenina.


Plac położony jest na północ od ulicy ks. Jerzego Popiełuszki. O nadanie mu nazwy wnioskowało Miasto Gdańsk, uzasadniając, że w tym miejscu w latach 70. i 80. XX wieku protestowali stoczniowcy. Plac był miejscem i świadkiem wielu wydarzeń historycznych.

NOWY PATRON NA JASIENIU

Imię profesora Krzysztofa Skóry zyskała ulica położona na południe od ulicy Źródlanej. W tych okolicach wydzielono nowe działki pod budownictwo, w związku z czym konieczne było nadanie ulicy nazwy. Z wnioskiem o to wystąpił w 2017 roku Łukasz Hamadyk, ówczesny radny, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Zarządu Dzielnicy Nowy Port.

Profesor Krzysztof Skóra był biologiem i profesorem nauk o Ziemi. Specjalizował się między innymi w tematach ochrony przyrody morza oraz oceanografii biologicznej. Przez wiele był wykładał na Wydziale Biologii, Geografii i Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Zmarł w 2016 roku.

ULICE NA POŁUDNIU MIASTA

Na terenie Oruni Górnej - Gdańska Południe nową patronkę zyskała ulica położona na północ od ulicy Borkowskiej. W tym miejscu także zostały wydzielone nowe działki przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe, przez co konieczne było zaprojektowanie numeracji porządkowej i nadanie nowej nazwy.

Ulica będzie nosić imię prof. Marii Hrabowskiej, immunolog Akademii Medycznej w Gdańsku. Była ona także członkiem NSZZ "Solidarność" oraz instruktorką Związku Harcerstwa Polskiego. Została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem 100-lecia Miasta Gdańska i Srebrnym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Zmarła w 2008 roku.

Natomiast Stowarzyszenie Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej wystąpiło o to, by patronem ulicy przebiegającej na południe od ulicy Świętokrzyskiej został Hilary Koprowski. To polski lekarz i wirusolog, który był twórcą pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciwko wirusowi polio. Profesor wspierał pracę młodych naukowców i działał charytatywnie. Zmarł w 2013 roku.
 

ua