Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Pixabay)

niedziela,

28 listopada 2021

10:00

Duże zainteresowanie dotacjami na likwidację "kopciuchów". Sześć pomorskich gmin wysoko w rankingu programu

Suchy Dąb, Chmielno, Nowa Wieś Lęborska, Pelplin, Kartuzy i Kaliska - to pomorskie miejscowości, które znalazły się w czołowej setce rankingu ogólnopolskiego programu "Czyste powietrze" w trzecim kwartale bieżącego roku. Statystyki zainteresowania gmin dotacjami na likwidację pieców węglowych starego typu, tzw. "kopciuchów", gromadzi ruch społeczny Polski Alarm Smogowy.

O pozycji w rankingu decydował wskaźnik liczby złożonych wniosków na tysiąc domów jednorodzinnych. W statystykach dominuje województwo śląskie, następnie jest wielkopolskie i kujawsko-pomorskie.


- Przez trzy lata w Polsce podpisano 280 tysięcy umów na wymianę kotłów. Powinno być więcej, bo plan zakładał, że po trzech latach funkcjonowania programu będzie ich około miliona. Z drugiej strony widać poprawę w liczbie składanych wniosków w skali tygodnia. Na początku było to nieco ponad tysiąc, teraz jest już 4,5 tysiąca - mówi Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

NAWET 37 TYS. ZŁ DOTACJI

Z terenu Pomorza o dotację do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na wymianę "kopciuchów" wpłynęło dotąd ponad 19 tysięcy wniosków. Najwięcej z Kartuz, Sierakowic i Pucka.

Program przeznaczony jest dla właścicieli domów jednorodzinnych. Daje możliwość otrzymania nawet 37 tysięcy złotych dofinansowania na wymianę starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne źródła ciepła, spełniające aktualne normy, oraz przeprowadzenia niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.


Sebastian Kwiatkowski/raf