Wiadomości
Obiekt będzie główną siedzibą Centrum EkoTech (Fot. PAP/Adam Warżawa)

piątek,

26 listopada 2021

11:35

Oficjalnie rozpoczęto budowę Centrum Ekoinnowacji Politechniki Gdańskiej. Przemysław Czarnek: to nie potrzeba, a konieczność

Asfalt pochłaniający zanieczyszczenia czy ekologiczne materiały budowlane. Takie rzeczy będą powstawać w Centrum Ekoinnowacji na Politechnice Gdańskiej. W piątek wmurowano akt erekcyjny pod budowę obiektu.

Centrum Ekoinnowacji powstaje w miejscu dawnej hali hydro z lat 60. Przebudowa okazała się nieopłacalna, więc zdecydowano o budowie nowego obiektu.

- To centrum jest obszarem, w którym już prężnie działamy. Ten segment dbania o przyszłość planety, Polski czy Gdańska jest elementem podstawowym, by ekologiczne rozwiązania stały się naturalną częścią naszego życia – mówi prof. Krzysztof Wilde, rektor Politechniki Gdańskiej.

WYZWANIA

Rektor podkreślił, że budowa Centrum Ekoinnowacji "wychodzi naprzeciw wyzwaniom, przed którymi staje całe nasze obecne pokolenie".

- Takimi jak walka o czystość planety, wdrażanie ekologicznych rozwiązań. Te wszystkie starania nie są dla nas, te rzeczy są rozwiązywane, projektowane i wdrażane dla naszych dzieci i przyszłych pokoleń. Stając naprzeciw tym wyzwaniom, jesteśmy bardzo dumni z tego obiektu, który tutaj ma powstać. Posłuży on przyszłym pokoleniom studentów i naukowców w rozwijaniu ich kompetencji oraz ich projektów badawczych, ale przede wszystkim całemu społeczeństwo i jego potrzebom – zaznaczył prof. Krzysztof Wilde.

DROGA DO ROZWOJU

Centrum będzie zapleczem badawczo-rozwojowym dla budownictwa, ekoenergetyki i technologii ochrony środowiska, ale też dla powstawania asfaltu pochłaniającego zanieczyszczenia samochodowe, materiałów budowlanych czy oczyszczalni.

Budowa CEI umożliwi m.in. wprowadzanie rozwiązań, wpisujących się w ideę budowania ekomiast i przestrzeni ekologicznych. Będą one opracowywane przez kadry naukowe politechniki, głównie z wydziału inżynierii lądowej i środowiska.

- To nie jest kwestia tylko potrzeby, a konieczności. Ekoinnowacje są niezbędne. Ekologia, poprawa środowiska to jest konieczność oraz nasza odpowiedzialność i solidarność z przyszłymi pokoleniami – mówił podczas uroczystości minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Minister podkreślił jednak, że "ekologia, a nie ekologizm". - Ekologia jako rzeczywiście coś, co będzie nam służyć, a nie ekologizm, czyli ideologia, która prowadzi do animilizacji człowieka oraz humanizacji roślin i zwierząt, bo to obserwujemy niestety w niektórych wybrykach. I nie o wybryki chodzi. Chodzi o przyszłość, ekoinnowacje. Jesteśmy przekonani, że na Politechnice Gdańskiej to w ten sposób będzie pojmowane – dodał szef MEN.

 

eko pg 261121 net

(Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

 

Obiekt będzie główną siedzibą Centrum EkoTech, jednego z sześciu nowo powołanych Centrów Naukowych Politechniki Gdańskiej. Budowa ma potrwać półtora roku. Koszt inwestycji wynosi ok. 100 mln zł, z czego 20 mln stanowi dotacja z budżetu Unii Europejskiej.

 

Aleksandra Nietopiel/PAP/pb