Wiadomości
Zdjęcie ilustracyjne (Fot. Tczew - Miasto dla Rowerów)

czwartek,

25 listopada 2021

21:22

Kierowcy powinni ustąpić pierwszeństwa rowerzystom. W Tczewie trwa akcja edukacyjna, której celem jest poprawa bezpieczeństwa

Pod hasłem "Kierowco! Ustąp pierwszeństwa rowerzyście" prowadzona jest akcja edukacyjna w Tczewie. Codziennie na drogach rowerowych pojawia się kurier wiozący specjalną tablicę informacyjną.

O zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym przypomina akcja edukacyjna prowadzona w Tczewie już po raz drugi. W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego na ulicach miasta pojawia się kurier rowerowy ze specjalną tablicą informacyjną. Znajduje się na niej hasło "Kierowco! Ustąp pierwszeństwa rowerzyście".


- Na zlecenie Urzędu Miejskiego pomagamy w edukowaniu uczestników ruchu drogowego na temat bezpieczeństwa. Nasz kurier pojawia się na wszystkich przejazdach rowerowych w mieście po to, żeby kierowcy mogli przypomnieć sobie, że rowerzyści, którzy są na przejazdach lub do nich dojeżdżają mają pierwszeństwo - mówi Paulina Kremer z Tczewskich Kurierów Rowerowych.

BRAK OSTROŻNOŚCI KIEROWCÓW

Jak mówią organizatorzy akcji, na ulicach jest coraz bezpieczniej, ale co jakiś czas dochodzi do poważniejszych sytuacji. - Rowerzyści informują, że kierujący autami często zapominają o zachowaniu należytej ostrożności. Na szczęście w większości są to po prostu nieporozumienia - dodaje Paulina Kremer.

W tym roku w powiecie tczewskim odnotowano ponad dziesięć zdarzeń, w których rowerzyści zostali potrąceni przez samochody. - Jeżdżę codziennie po Tczewie z przyczepką i pokazuję ludziom, jak się bezpiecznie poruszać na rowerze. Uważam, że to jest bardzo ważne, bo jak sam zobaczyłem sporo kierowców niestety jeździ jak wariaci - mówi kurier, Jakub Drzewicki. Z kolei policja zaznacza, że w sytuacjach zagrożenia, rowerzyści jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni hamować, nawet w tych miejscach, gdzie mają pierwszeństwo. - To kierowca musi zwolnic i przepuścić rowerzystę, ale apelujemy do osób jeżdżących na rowerach, by bacznie obserwowali swoje otoczenie. Jeśli widać, że samochód nie zdąży wyhamować i może dojść do zdarzenia, to lepiej się zatrzymać - podkreśla asp. sztab. Dawid Krajewski z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

JESIENIĄ ROWERZYSTÓW NIE BRAKUJE

Pomimo jesiennej aury, wciąż wiele osób porusza się po mieście na rowerach, dlatego kierowcy powinni być uważni. - Wszystkie statystyki pokazują, że wydłużamy ruch rowerowy. Tak też jest w Tczewie. Jednak w warunkach, gdy jest trochę ciemniej, jest mniejsza widoczność, jesienią też bywamy bardziej senni, tym bardziej ważne jest, by przypominać o bezpieczeństwie - mówi Paulina Kremer. Policja zwraca natomiast uwagę na odpowiednie przygotowanie do jazdy - odpowiednim oświetleniu i odblaskach. - Zakładajmy też kaski. Wiadomo, nie są obowiązkowe, ale już wiele żyć uratowały. Również odzież ochronna może zwiększyć nasze bezpieczeństwo - dodaje oficer prasowy tczewskiej komendy.

Hanna Brzezińska/raf