Wiadomości
(fot. Radio Gdańsk/Piotr Puchalski)

czwartek,

25 listopada 2021

17:59

Minister Przemysław Czarnek gościem zawodów WorldSkills Poland 2021 w Gdańsku. Obserwował zmagania najlepszych w Polsce młodych fachowców

Od czwartku 25 listopada w Gdańsku odbywają się zawody WorldSkills Poland 2021. Przeznaczone są dla uczniów szkół branżowych i zawodowych oraz studentów. Zwycięzcy będą uczestniczyć w olimpiadzie światowej WorldSkills w przyszłym roku w Chinach. Uczestników obserwował Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

Przemawiając w hali AmberExpo minister podkreślił, że umiejętności są przyszłością i dlatego ministerstwo od kilku lat mocny nacisk kładzie na szkolnictwo zawodowe i branżowe.

- Od dwóch lat mamy odwrotną tendencję, niż jeszcze kilka lat temu. Większość absolwentów szkół podstawowych wybiera szkolnictwo zawodowe. To bardzo dobrze, bo dzisiaj rynek potrzebuje fachowców, a tego rodzaju inicjatywy jak WorldSkills rzeczywiście promują to, na czym nam zależy: umiejętności na najwyższym poziomie w rozmaitych zawodach i branżach - mówił Przemysław Czarnek.

SZANSA NA DOBRĄ PRZYSZŁOŚĆ

W trakcie wizyty minister spotkał się z obecnymi na zawodach przedstawicielami poszczególnych branż, a także odwiedził stanowiska, na których pracowali zawodnicy zmagający się o tytuł najlepszych w Polsce. Młodzież i studenci podkreślali w rozmowach, że udział w WorldSkills jest dla nich wyzwaniem, ale jednocześnie dużą szansą.

- Mój kolega, który stanął na podium w spawalnictwie, dostaje teraz bardzo dużo ofert pracy w swojej branży. Ale nie tylko o to chodzi. Tu można zawrzeć znajomości oraz zbierać doświadczenie zarówno zawodowe, jak też to w radzeniu sobie na co dzień. Podczas przygotowań do zawodów spotykamy się średnio co dwa miesiące na zgrupowaniach kadry narodowej, gdzie dostajemy różne zadania, rywalizujemy i jednocześnie integrujemy się, a przez to rozwijamy. Dla mnie to duży krok w przyszłość na spełnienie marzeń związanych z hotelarstwem - mówił Krzysztof Studziński, student Politechniki Gdańskiej.

SPOTKANIE BIZNESU I EDUKACJI BRANŻOWEJ

Ważnym elementem cyklu zawodów jest także umożliwienie uczniom i uczelniom kontaktu z przedstawicielami biznesu, o czym mówił organizator wydarzenia Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland, dyrektor generalny FRSE, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ praz Europejskiego Korpusu Solidarności:

- Inicjatywa WorldSkills ma już ponad 70 lat. Polska do tej pory w niej nie uczestniczyła. Dzięki wielkiemu wsparciu MEiN wprowadzamy nasz kraj do tej inicjatywy, w której udział ma ponad 80 krajów. Mamy już pierwsze sukcesy, bo udało się wysłać naszą drużynę na zawody europejskie. Przywieźliśmy 3 brązowe medale - we florystyce, gotowaniu i spawaniu. Mamy też wielkie wsparcie biznesu. To praktyczne odzwierciedlenie jednego z najważniejszych założeń w reformie edukacji branżowej, czyli przybliżenie tych dwóch światów - świata przedsiębiorców i biznesu, przemysłu z edukacja. Jak państwo zobaczyliście, każdy zawodnik, każda dziedzina ma patrona w postaci firmy, która w danej branży działa i jest w stanie wspierać zawodnika od strony biznesowej.

W PIĄTEK POZNAMY NAJLEPSZYCH Z NAJLEPSZYCH

- Ta pasja młodych ludzi i ich instruktorów, którzy się tu spotkali, pokazuje, że warto być dobrym fryzjerem czy mechatronikiem, warto kształcić się w zawodzie branżowym i technicznym. Nastąpił przełom, zaczynamy doceniać kształcenie branżowe i techniczne, zaczynamy doceniać kształcenie zawodowe. Po wielu latach odbudowujemy jego prestiż, jakość i skuteczność. To wydarzenie, w którym bierzemy udział i chcemy też zdobywać laury, może pokazać z lepszej strony to kształcenie. Co ważne, mocno wspiera zmiany wprowadzone przez nas w 2019 roku w kształceniu branżowym i technicznym, przyczyniając się do popularyzacji tego kształcenia - mówiła sekretarz stanu w MEiN Marzena Machałek

W piętek wyłonieni zostaną mistrzowie fachu w 9 konkurencjach: florystyce, frezowaniu CNC, fryzjerstwie, instalacjach sanitarnych i grzewczych, instalacjach elektrycznych, meblarstwie, mechanice pojazdów rolniczych i budowlanych, obsłudze gościa hotelowego, stolarstwie. Zwycięzcy przejdą prestiżowy roczny cykl szkoleń pod okiem najlepszych specjalistów w swoich branżach, a by zaprezentować umiejętności w konkursie WorldSkills Shanghai 2022, który odbędzie się w październiku w Chinach.

Posłuchaj materiału naszego reportera:Piotr Puchalski

Napisz do autora: p.puchalski@radiogdansk.pl