Wiadomości
Wizualizacja stacji SKM Gdynia Grabówek (fot. BPK Poznań)

czwartek,

25 listopada 2021

18:00

Budynek dworca i peron SKM Gdynia Grabówek czeka rozbiórka. Stacja zostanie zbudowana praktycznie od nowa

Stacja SKM Gdynia Grabówek doczeka się modernizacji. Trwa nabór ofert na wykonanie przebudowy. W ramach prac powstanie nowy peron, zadaszenie na całej jego długości, nowe wejścia z pochylniami ułatwiającymi dostęp na stację, nowa sieć trakcyjna i mała architektura.

Wygląd i funkcjonalność zbudowanej w latach 50. XX wieku stacji SKM Gdynia Grabówek pozostawia obecnie wiele do życzenia. PKP SKM Trójmiasto postanowiło więc dokonać zmian. Przystanek zostanie w zasadzie postawiony od nowa.

PLANOWANY ZAKRES PRAC

Stary budynek techniczny i poczekalnię oraz peron czeka rozbiórka. Nowy peron będzie wydłużony w kierunku Gdyni Głównej i skrócony od strony Gdyni Chyloni. Całą stację oraz pochylnię z przejścia podziemnego przykryje nowa wiata długości 243,5 metra. Pojawią się także dwa przeszklone wiatrołapy oraz ławki i śmietniki. W planach są również nowe wejścia na peron z przejścia podziemnego oraz od strony pętli. 

 

SKM-grabowek

(fot. BPK Poznań)

 

W rejonie peronu nastąpi wymiana torów z wykorzystaniem istniejących podkładów strunobetonowych, których stan po ocenie wizualnej określono jako dobry. Przebudowę przejdzie także sieć trakcyjna. Zostaną wymienione słupy wraz z fundamentami. 


Jak informuje gdyński magistrat, oferty do przetargu na prace budowlane przyjmowane są do 14 grudnia 2021 roku. Wykonawca wybrany w przetargu będzie miał 11 miesięcy na przeprowadzenie robót. Czynnikami branymi pod uwagę przy wyborze wykonawcy będą najniższa cena (94 proc.) i okres gwarancji (6 proc.).

 

am