Wiadomości
(fot. mat. prasowe)

czwartek,

25 listopada 2021

13:31

Zbliża się gala wręczenia Nagród Mediów Publicznych. Po raz pierwszy rozgłośnie regionalne Polskiego Radia przyznają swoje wyróżnienie

Z końcem listopada poznamy laureatów Nagrody Mediów Publicznych za rok 2021. Tegoroczna uroczystość wzbogacona zostanie o kolejne wyróżnienie, przyznawane przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Relację z gali będzie można obejrzeć na we wtorek 30 listopada o godz. 21:00.

Nagrody Mediów Publicznych po raz pierwszy wręczono w 2008 roku z inicjatywy ówczesnego szefa Polskiego Radia Krzysztofa Czabańskiego i prezesa TVP Andrzeja Urbańskiego.

- Chcieliśmy, by była to forma mecenatu państwowego nad polskimi twórcami. Mecenat prywatny jest bowiem w Polsce płytki, słaby i na dodatek bardzo upolityczniony. Dlatego Nagrody Mediów Publicznych są przyznawane przez kapituły niezależne od mediów publicznych, od władz poszczególnych spółek, chociaż to one finansują nagrody dla laureatów - mówił Krzysztof Czabański, który obecnie pełni funkcję przewodniczącego Rady Mediów Narodowych.

Dotychczas Nagrody Mediów Publicznych były przyznawane przez kapituły - powoływane przez Telewizję Polską, Polskie Radio i Polską Agencję Prasową - w kategoriach: "Obraz", "Muzyka" i "Słowo". W tym roku dochodzi kolejna nagroda, przyznawana przez 17 rozgłośni regionalnych Polskiego Radia, wliczając Radio Gdańsk - nazwana "Idea".

Przewodniczący Rady Mediów Narodowych poinformował, że oprócz powyższych nagród wręczone zostaną także nagrody prezesów mediów publicznych.

NOMINOWANI W KATEGORII "OBRAZ"

Nominowanych w kategorii "Obraz" wyłoniła powołana przez Telewizję Polską kapituła pod przewodnictwem prezesa Zarządu TVP S.A. Jacka Kurskiego, w której zasiedli: przewodniczący Rady Nadzorczej TVP S.A. Maciej Łopiński, dziennikarz i komentator sportowy Przemysław Babiarz, artysta fotografik Adam Bujak oraz redaktor naczelny Telewizyjnej Agencji Informacyjnej TVP Jarosław Olechowski.

Szansę na nagrodę otrzymała m.in. dziennikarka i reżyser filmów dokumentalnych, autorka "Sprawy dla reportera" Elżbieta Jaworowicz za "inspirowanie działań umożliwiających ludziom skuteczną walkę o swoje prawa i racje oraz za budowanie więzi z widzem".

Wśród nominowanych znalazła się także Kalina Cyz. Kapituła doceniła ją za "stworzenie unikatowej jakości przekazu XVIII Konkursu Chopinowskiego na antenach TVP 1, TVP Kultura i TVP Kultura 2, którego nowoczesne techniki realizacyjne współgrały z poszanowaniem muzyki i krytyczną refleksją oraz popularyzacją najważniejszego wydarzenia muzycznego". 

Z kolei Miłosza Kłeczka nominowano za program "Kasta", za "stawanie w obronie pokrzywdzonych".

NOMINOWANI W KATEGORII "MUZYKA"

Nominowanych w kategorii "Muzyka" wybrała kapituła powołana przez Polskie Radio, w której znaleźli się: muzyk jazzowy, kompozytor i dyrygent Jan Ptaszyn Wróblewski, śpiewak Piotr Beczała, piosenkarka i autorka tekstów Halina Frąckowiak, kompozytor, aranżer i pianista Wojciech Trzciński oraz muzyk Krzysztof Trebunia-Tutka.

Pierwszym nominowanym został muzyk jazzowy, kompozytor, producent muzyczny oraz twórca muzyki filmowej Leszek Możdżer. Wyróżniono go "za dar łączenia słowiańskiego ducha ze światowymi trendami w muzyce jazzowej, ogromną kreatywność oraz nieustający głód poszukiwania nowych form wyrazu, a wreszcie nieczęstą umiejętność poruszania muzyką najgłębszych emocji".

Za "wybitne osiągnięcia w dziedzinie muzyki rozrywkowej w jej najbardziej ambitnym wydaniu oraz za umiejętne łączenie sacrum z profanum" nominację otrzymał jeden z czołowych przedstawicieli polskiego rocka progresywnego i elektronicznego, basista, multiinstrumentalista i kompozytor Józef Skrzek.

Szansę na nagrodę w tej kategorii ma także wokalistka, pianistka i muzykolożka Agnieszka Budzińska-Bennett. Została ona nominowana "za promocję polskiej kultury na całym świecie, niezwykłe umiejętności i pasję, z którą przybliża słuchaczom zapomniane skarby polskiej muzyki dawnej, w tym nagrane z Chórem Polskiego Radia "Melodie na Psałterz Polski Mikołaja Gomółki".

NOMINOWANI W KATEGORII "SŁOWO"

W kategorii "Słowo" kapituła - w składzie: dziennikarz, publicysta i krytyk literacki Krzysztof Masłoń, redaktor naczelny PAP Cezary Bielakowski, dramatopisarz, scenarzysta i producent Wojciech Tomczyk, zastępca redaktora naczelnego PAP Radosław Gil oraz aktor Andrzej Mastalerz - przyznała nominację m.in. reporterowi, pisarzowi i scenarzyście Andrzejowi Mularczykowi. Jest on autorem scenariuszy m.in. do trylogii "Sami swoi", "Nie ma mocnych" i "Kochaj albo rzuć", do seriali "Dom" i "Droga", a także autorem słuchowisk radiowych, za które dwukrotnie otrzymał prestiżową nagrodę Grand Prix Italia.

Kolejnym nominowanym został krytyk literacki, znawca twórczości Samuela Becketta, wydawca Janusza Szpotańskiego, człowiek teatru i tłumacz Antoni Libera, który przełożył m.in. dzieła Sofoklesa, Wilde'a, Kawafisa i Becketta. Był uhonorowany Nagrodą im. Andrzeja Kijowskiego za powieść "Madame". Otrzymał też m.in. Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" oraz Nagrodę Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Statuetka może powędrować również do Joanny Siedleckiej, dotychczas członkini kapituły nagradzającej za "Słowo", która w gronie nominowanych znalazła się "dzięki wierności dewizie Józefa Mackiewicza, że tylko prawda jest ciekawa". Siedlecka jest autorką zbiorów reportaży "Stypa", "Poprawiny", "Parszywa sytuacja" i "Jaworowe dzieci" oraz biografii polskich pisarzy: Witolda Gombrowicz "Jaśnie panicz", Witkacego "Mahatma Witkac", Jerzego Kosińskiego "Czarny ptasior" i Zbigniewa Herberta "Pan od poezji". W 2016 r. została uhonorowana Nagrodą Literacką im. Józefa Mackiewicza.

NOMINOWANI W KATEGORII "IDEA"

Wyboru nominowanych w kategorii "Idea" dokonała złożona z 17 osób kapituła rozgłośni regionalnych Polskiego Radia. Jak podkreślił reprezentujący kapitułę prezes zarządu Radia Rzeszów Przemysław Tejkowski, "to nagroda niezwykle istotna". - Idea to coś, co konstytuuje każdego człowieka. Jeżeli się ją ma i jest się jej wiernym to na tyle, na ile jest się jej wiernym, jest się człowiekiem. Wierność jest miernikiem naszego człowieczeństwa, ale także postępowania w życiu zawodowym - stwierdził.

Nominację otrzymała wrocławska dziennikarka radiowa, felietonistka, jedna z założycielek Komisji Krajowej "Solidarności" Polskiego Radia i Telewizji Maria Woś, autorka cyklu "Opowieści lwowskie". W 2021 roku minęło 63-lecie jej pracy radiowej.

Jarosław Jakubowski, poeta, prozaik, dramatopisarz i dziennikarz od lat współpracujący z Polskim Radiem PIK, to drugi nominowany do nagrody. Dziennikarz ma na swoim koncie powieść "Rzeka zbrodni", która swoją fabułą nawiązuje do 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do macierzy. Jest też autorem radionoweli "W cichej dolinie". Od lat pozostaje związany z Radiem Pomorza i Kujaw, jak również z Polskim Radiem i Teatrem Telewizji.

Listę nominowanych w tej kategorii dopełnia dziennikarz, publicysta, historyk i autor książek dotyczących współczesnej historii Polski Piotr Semka. Był członkiem opozycji antykomunistycznej, m.in. Niezależnego Zrzeszenia Studentów. W 2019 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za "zasługi w działalności na rzecz niepodległości". Jak sam o sobie mówi, jest "gdańskim sercem bijącym w Warszawie". Piotr Semka to też stały komentator bieżących wydarzeń społeczno-politycznych na antenie Radia Gdańsk.

Laureatów wszystkich kategorii poznamy pod koniec listopada. Zwycięzcy otrzymają statuetkę oraz 100 tysięcy złotych.

 

 

PAP/am