Wiadomości
(Fot. Memorandum Informacyjne/gdynia.pl)

środa,

24 listopada 2021

20:31

Gdynia chce ograniczyć liczbę samochodów w centrum. Miasto planuje budowę dwóch parkingów

W okolicach Śródmieścia w Gdyni mają powstać buforowe parkingi kubaturowe. Miasto chce w ten sposób ograniczyć liczbę samochodów wjeżdżających w ścisłe centrum. Zgodnie z planami, wybudowanych ma zostać około 700 miejsc parkingowych.

Gdynia chce zrealizować budowę w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. Partner prywatny ma odpowiadać za zaprojektowanie, budowę i remonty parkingu. W zamian będzie pobierać opłaty za korzystanie z miejsc postojowych. Ma mu to pozwolić na zwrot kosztów oraz wypracowanie zysku. Miasto w pierwszej kolejności chce zbadać zainteresowanie rynku. W związku z tym wydało memorandum, które ma pełnić rolę informacyjną dla podmiotów zainteresowanych udziałem w projekcie.


TRWAJĄ KONSULTACJE RYNKOWE

- Na razie ogłosiliśmy wstępne konsultacje, co nie oznacza, że z całą pewnością zrealizujemy ten projekt w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Natomiast korzyści wydają się ewidentne. Miasto nie musi ponosić kosztu inwestycji, a jedynie później, w określonych wartościach, ponosi pewne współfinansowanie eksploatacji - wyjaśnia Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

- Inwestycja finansuje się z zysków partnera prywatnego. Jest jeszcze za wcześnie, abyśmy przesądzili, czy ta formuła zostanie zastosowana, bo czekamy na odpowiedź rynku. Temu właśnie służą wstępne konsultacje. Gdyby okazało się, że nie znajdziemy partnerów prywatnych, to nie jest to koniec myślenia o parkingach. Są one bardzo potrzebne i w niezbyt odległej przyszłości będą musiały powstać – dodaje wiceprezydent Gdyni.

W PLANACH SĄ DWA PARKINGI

Parkingi buforowe miałyby powstać na obrzeżach Śródmieścia. Ich planowanymi lokalizacjami są pętla ZKM przy ul. Kieleckiej oraz pętla przy ul. Lotników w Redłowie. Stamtąd do centrum będzie można udać się na przykład pieszo lub rowerem.

- Na razie rozmawiamy o budowie dwóch parkingów. Wybór tych lokalizacji podyktowany jest dogodnością przesiadkową takich właśnie miejsc, jak również takim wyborem terenu, aby ograniczał wjazd samochodami do Śródmieścia – tłumaczy wiceprezydent Gdyni.

700 MIEJSC WIĘCEJ

Aktualnie przy ulicy Kieleckiej znajduje się parking, na którym zaparkować może około 70 pojazdów. Korzystają z niego  między innymi pracownicy, którzy dojeżdżają do centrum. Według przeprowadzonej analizy, bardziej efektywne byłoby jednak wykorzystanie terenu obecnej pętli ZKM Gdynia, która znajduje się po drugiej stronie ulicy.

Parking funkcjonujący w tej chwili przy przystanku SKM Gdynia Redłowo może pomieścić około 60 samochodów. Popyt jest jednak większy, ponieważ miejsce to stanowi kluczowy punkt przesiadkowy. Według planów oba nowe parkingi mają zapewnić około 700 miejsc postojowych więcej.
 

ua