Wiadomości
(Fot. weherowo.pl)

środa,

24 listopada 2021

15:07

Wejherowski sąd sparaliżowany przez COVID-19. Odwołano wszystkie zaplanowane rozprawy

COVID-19 sparaliżował pracę Sądu Rejonowego w Wejherowie. W wydziale karnym odwołano wszystkie zaplanowane na ten tydzień rozprawy. Jak dowiedziało się Radio Gdańsk, patogen wykryto u sędziego i jednego pracownika, ale na izolację skierowano wszystkich.

AKTUALIZACJA, CZWARTEK 25 LISTOPADA, GODZ.15:00:

Jak poinformował sędzia Tomasz Adamski z Sądu Okręgowego w Gdańsku "w izolacji i kwarantannie pozostawali pracownicy sekretariatu i sędziowie II Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Wejherowie. Dwie osoby mają pozytywny wynik covid i nadal przebywają w izolacji. Kilka osób z uwagi na kontakt z osobą zakażoną przebywało na kwarantannie".

Zarządzeniem prezesa sądu osoby, które miały kontakt z osobą zakażoną, zostały skierowane do pracy zdalnej do 26 listopada włącznie. Uzasadnieniem decyzji jest to, że osoby zaszczepione uległy zakażeniu.

- Wyłączenie pracy wydziału na 5 dni jest z pewnością bardziej celowe, niż późniejsze ewentualne wyłączenie jego działania w dłuższym okresie czasu, gdyby zakażenie uległo rozprzestrzenieniu. Aktualnie dyżur pełni jeden sędzia i jeden sekretarz, co umożliwia prowadzenie posiedzeń pilnych, na przykład aresztowych, czy przesłuchań małoletnich pokrzywdzonych. Wydział Karny powinien wrócić do pracy w poniedziałek lub wtorek, o ile nie pojawią się nowe okoliczności związane z wirusem. W sprawach odwołanych zostaną wyznaczone nowe terminy - wyjaśnia sędzia Adamski.Przypomnijmy: wcześniej informowaliśmy o tym, że sędziowie w wejherowskim sądzie pracują zdalnie, ale rozprawy musiały być odwołane.

- Po pierwsze, w procesach karnych nie ma możliwości prowadzenia rozpraw zdalnych. Po drugie, był to tak krótki czas, że nie dałoby się tego przeorganizować. To nie tylko sprawa sądu i sędziego, ale także ewentualnych uczestników procesu, którzy muszą mieć dostęp do sieci i do komputerów – wyjaśnia sędzia Adamski.

JEDEN SĘDZIA NA DYŻURZE

Jak dodaje, w sądzie dyżur ma jeden sędzia, który nie miał kontaktu z zakażonymi pracownikami. - Jest na dyżurze, czyli bezpośrednio w sądzie. Sądzi sprawy pilne, na przykład posiedzenia aresztowe i przesłuchania świadków w trybie pilnym – precyzuje sędzia.

Wydział cywilny wejherowskiego sądu pracuje normalnie. Część pracowników zrobiła testy na COVID-19. Wyniki mają być znane w piątek. Wówczas okaże się, czy w przyszłym tygodniu wydział karny wróci do normalnej pracy.
 

Grzegorz Armatowski/ua