Wiadomości
Przed Urzędem Morskim stoi teraz trzeci etap inwestycji (Fot. Materiały prasowe)

środa,

24 listopada 2021

15:35

Budowa drogi wodnej przez Mierzeję Wiślaną bliżej finału. Niedługo trzeci, ostatni etap inwestycji

W osiemdziesięciu procentach zaawansowane są prace przy przekopie Mierzei Wiślanej. Nowa droga wodna ma połączyć Zatokę Gdańską z Zalewem Wiślanym.

Jak informuje Urząd Morski w Gdyni, obecnie dwie z trzech części inwestycji są w trakcie realizacji - część pierwsza, obejmująca całość prac na Mierzei Wiślanej wraz z budową sztucznej wyspy oraz część druga, czyli obudowa rzeki Elbląg wraz z budową mostu w Nowakowie. W ramach trzeciej części planowane jest pogłębianie toru wodnego na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. W toku jest już pierwszy z dwóch zaplanowanych przetargów.

- Na Mierzei Wiślanej zaawansowanie prac wynosi około 80 procent. Zakończono część robót w portach osłonowych na Zatoce Gdańskiej, trwają testy i regulacja mechanizmów drugiego mostu obrotowego. Bliskie ukończenia jest też pogrążanie ścianek szczelnych sztucznej wyspy. W samym kanale żeglugowym i śluzie montowane jest wyposażenie hydrotechniczne. Gotowy jest także budynek Kapitanatu Nowy Świat. Planowane zakończenie tej części to trzeci kwartał 2022 roku - wylicza Magdalena Kierzkowska, rzecznik prasowy Urzędu Morskiego w Gdyni.

 

PRACE CORAZ BARDZIEJ ZAAWANSOWANE

 

Jak informuje rzecznik, na rzece Elbląg, w ramach drugiej części inwestycji, również trwają intensywne prace. Prowadzone są roboty związane ze wzmacnianiem podłoża gruntowego pod drogę prowadzącą do mostu, który powstanie w Nowakowie. Przygotowane są drogi technologiczne, trwa już obudowywanie nowego odcinka toru wodnego na rzece Elbląg za pomocą ścianek szczelnych. Umowa na to zadanie została podpisana 20 kwietnia tego roku, a czas jego realizacji wynosi 24 miesiące.

 

TRZECI ETAP

 

Przed Urzędem Morskim stoi teraz trzeci etap inwestycji. Jest to budowa toru wodnego wraz z oznakowaniem nawigacyjnym. Odcinek toru objęty najbliższym, ogłoszonym w tym miesiącu przetargiem, to ok. 8200 m na Zalewie Wiślanym. Wykonawca będzie miał 11 miesięcy na wykonanie zadania, lecz nie później niż do dnia 28 lutego 2023 roku. Przetarg na dalszą cześć toru wodnego zostanie ogłoszony w pierwszym kwartale 2022 roku.

 

Witold Chrzanowski/pb