Wiadomości
(Fot. Pixabay)

środa,

24 listopada 2021

13:29

Uważaj na "superokazje" i "wielkie promocje", bo możesz sporo stracić. Policja apeluje o czujność podczas Black Week

W tak zwany "Black Week" szczególnie trzeba zachować czujność. Sklepy w sieci kuszą ofertami i atrakcyjnymi cenami. - Warto jednak robić zakupy tylko w tych sprawdzonych i znanych - radzi podinspektor Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

- Pamiętaj, by zawsze kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedającego. Należy uważać na tzw. "superokazje". Nie zawsze to, co widać na zdjęciu, jest takie samo w rzeczywistości lub nabyte przez sprzedawcę w sposób legalny. Korzystajmy tylko ze znanych i sprawdzonych portali internetowych. Jeśli chcesz wziąć udział w aukcji internetowej, najpierw sprawdź wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Takie informacje odnajdziesz w historii transakcji danego sprzedawcy. Jeśli licytujesz w aukcji internetowej, poczekaj do jej zakończenia, nim przelejesz pieniądze sprzedawcy. Sprawdź, czy sprzedawca umożliwia opłatę przy odbiorze, to również wskazuje na jego wiarygodność - mówi Magdalena Ciska.

SPRAWDŹ ADRES INTERNETOWY

- Przy płaceniu kartą kredytową zwracajmy uwagę, czy połączenie internetowe jest bezpieczne i czy przesyłane przez nas dane nie zostaną wykorzystane przez osoby nieuprawnione. Na początku adresu powinien pojawić się ciąg liter "https", a na końcu symbol zamkniętej kłódki. Jeśli dostałeś maila z informacją o wygraniu aukcji, sprawdź dokładnie, czy wiadomość pochodzi od rzeczywistego sprzedawcy, zwłaszcza gdy podany w niej jest numer konta, na który masz przelać należność. Gdy masz wątpliwości, nawiąż korespondencję ze sprzedającym. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystajmy z linków. Na stronę sklepu wejdźmy, wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniemy w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy. Bardzo często atrakcyjnie niska cena jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym przez oszustów. Dlatego też trzeba uważać na "niepowtarzalne okazje". Zbyt niska cena powinna wzbudzić naszą czujność. Chroń swoje dane osobowe i hasła dostępowe. Nie wysyłaj nikomu kserokopii swoich dokumentów – radzi policjantka.

Jeśli padniemy ofiarą oszustwa internetowego należy zachować wszystkie dokumenty związane z transakcją. W szczególności potwierdzenia przelewu czy korespondencje mailową. Warto też jak najszybciej zgłosić się do najbliższego komisariatu policji.

 
Grzegorz Armatowski/mm