Wiadomości
(Fot. Radio Gdańsk/Sebastian Kwiatkowski)

środa,

24 listopada 2021

12:07

A1 między Pelplinem a Swarożynem i DW211 z Żukowa do Kartuz. Tu ma wkrótce działać odcinkowy pomiar prędkości

Na dwóch nowych trasach na Pomorzu pojawi się odcinkowy pomiar prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego ogłosił przetarg na dostarczenie 39 zestawów odpowiednich urządzeń, które będą pracowały w całej Polsce.

W naszym regionie nowe urządzenia mierzące prędkość będą kontrolowały autostradę i drogę wojewódzką z Żukowa do Kartuz. Wojciech Król z z Biura Informacji i Promocji Głównego Inspektoratu Drogowego mówi, że w województwie pomorskim planuje się zainstalowanie odcinkowego pomiaru prędkości na A1 między Swarożynem a Pelplinem oraz w Borowie na drodze wojewódzkiej numer 211 z Żukowa do Kartuz.

Na liście rezerwowej znalazł się odcinek drogi krajowej numer 20 z Borcza do Babiego Dołu oraz obwodnica Trójmiasta S6 między Straszynem a węzłem autostrady A1.

- Lokalizacje nowych urządzeń zostały wytypowane na podstawie analizy bezpieczeństwa ruchu drogowego, przygotowanej przez Instytut Transportu Samochodowego. To miejsca, w których w pierwszej kolejności należy zamontować urządzenia do nadzoru nad prędkością - podkreśla Wojciech Król.

OFERTY MOŻNA ZGŁASZAĆ DO 16 GRUDNIA

Urzędnicy zastrzegają, że ostateczną ocenę miejsc montażu podejmą po ponownych analizach wykonawcy. Chodzi między innymi o warunki techniczne. Inspekcja na oferty przetargowe czeka do 16 grudnia. Urządzenia powinny zacząć działać w ciągu 14 miesięcy od podpisania umowy.

- Wykonawca musi dostarczyć i zainstalować, po uzyskaniu wszystkich zezwoleń i wykonaniu niezbędnych prac budowlanych, 39 systemów, dostosowanych do specyfiki danego odcinka drogi. Funkcjonalności urządzeń muszą zapewnić między innymi możliwość rejestracji naruszeń na co najmniej trzech pasach ruchu, niezależnie od tego, po którym pasie porusza się mierzony pojazd. Systemy muszą wykonywać pomiary bez przerwy, również w trudnych warunkach pogodowych, rejestrować prędkość pojazdów co najmniej od 30 do 220 kilometrów na godzinę, identyfikować rodzaj pojazdu, wykonywać wysokiej jakości zdjęcia bez względu na porę dnia - pisze Inspekcja Transportu Drogowego.

NA RAZIE MIERZĄ PRĘDKOŚĆ TYLKO NA JEDNEJ DRODZE

Obecnie na Pomorzu średnia prędkość mierzona jest jedynie na wojewódzkiej drodze numer 216 z Redy do Rekowa.
Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym dysponuje 30 odcinkowymi pomiarami prędkości. W ciągu pierwszych dziesięciu miesięcy tego roku zarejestrowały one blisko 600 tysięcy przypadków przekroczenia obowiązujących ograniczeń prędkości przez kierujących.

 

Sebastian Kwiatkowski/MarWer