Wiadomości
(fot. IPN/Mikołaj Bujak)

wtorek,

23 listopada 2021

19:30

Dziennikarze Radia Gdańsk z Grand Prix w konkursie IPN. To wyróżnienia za cykl audycji o Grudniu '70

Marzena Bakowska i Andrzej Urbański z Radia Gdańsk otrzymali Grand Prix w IX konkursie "Audycja Historyczna Roku". Wydarzenie to organizowane jest przez Instytut Pamięci Narodowej od ośmiu lat. Gala odbyła się w Białymstoku.

Główny cel tego przedsięwzięcia to popularyzacja najnowszej historii Polski w ambitnych formach radiowych, telewizyjnych, filmowych. Nagrody są przyznawane w trzech kategoriach: Wydarzenie (Grand Prix prezesa IPN), Losy (nagroda im. Ryszarda Kaczorowskiego) oraz Historia Regionalna (nagroda dyrektora oddziału IPN w Białymstoku). Są też przyznawane wyróżnienia specjalne.

W dziewiątej edycji do konkursu było zgłoszonych 28 produkcji, do nagród jury nominowało 15 z nich. - Bardzo doceniam wasz kunszt z tego względu, że musicie się wykazać nie tylko artystycznym, filmowym, audycyjnym zmysłem opowiedzenia pewnej historii, ale poruszacie się w historii wieku XX, wieku, który można nazwać misterium nieprawości, zdominowanego przez dwa systemy totalitarne: niemiecki nazizm i sowiecki komunizm. A wiemy, że drugim imieniem Polski jest historia. Dla nas, Polaków, historia jest bardzo ważna, dotykacie więc właściwie wciąż otwartej rany na ciele polskiego narodu - powiedział do twórców prezes IPN dr Karol Nawrocki.

Prezes IPN dodał, że aby opowieść miała walory artystyczne i merytoryczne, zgodne z prawdą, trzeba się wykazać "ogromem wiedzy historycznej, ale także zmysłem artystycznym". Zaznaczył także, że realizacja takich form dziennikarskich to również pomoc w realizacji statutowej misji IPN.

SUKCES REPREZENTANTÓW RADIA GDAŃSK

Nagrodzeni Grand Prix Marzena Bakowska i Andrzej URbański stworzyli cykl audycji "Pamięć. Grudzień '70”. To niecodzienne audycje historyczne poświęcone wydarzeniom sprzed 50 lat, do których doszło w grudniu 1970 roku. W tej pracy autorzy wykorzystali archiwalne materiały Polskiego Radia i wspomnienia rodzin ofiar tamtych wydarzeń, tworząc "wstrząsający opis zbrodni i walki o pamięć o pomordowanych".

Marzena Bakowska powiedziała, że tematyka Grudnia '70 jest "mocno rozpracowana" przez historyków, wydaje się, że opowiedziano już wszystko, ale audycje, które powstały z okazji 50-lecia tamtych wydarzeń, odkryły, że jest jeszcze "wiele bólu" i nieopowiedzianych historii. Dodała, że autorzy szukali szczegółów, detali i wiele takich elementów jest jeszcze do odkrycia.

- I do opowiedzenia jeszcze jednej bardzo ważnej wartości, że bez Grudnia'70 nie byłoby Sierpnia'80 - zaznaczyła. Andrzej Urbański dodał, że ważna i potrzebna po poznawaniu historii jest także cisza i refleksja nad historią.

Wśród nagrodzonych jest także Michał Rzepiak z naszej rozgłośni, który otrzymał wyróżnienie specjalne za reportaż „Mecz, który zapamiętam do końca życia". Nagrodę przyznał gdański odział IPN.

POZOSTAŁE NAGRODY

W kategorii Losy nagrodę dostali Dariusz Deberny i Zbigniew Górniak z TVP SA oddział w Opolu za film pt. "W starej koszuli, z odwagą w sercu" o aktorze Jacku Zejdlerze (zm. 1980 r.), odtwórcy głównej roli w serialu telewizyjnym pt. "Stawiam na Tolka Banana", o karierze aktora, ale także współpracy z KOR, za co był prześladowany przez SB. W kategorii Historia Regionalna nagrodę dostała Agata Rokicka z Polskiego Radia Szczecin za audycję "Portret pamięciowy" o prof. Tadeuszu Sokołowskim, m.in. jednym z pionierów transfuzjologii w Polsce.

W konkursie przyznano też cztery wyróżnienia specjalne. Dostali je - poza wspomnianym Michał Rzepiakiem - Marta Rebzda i Waldemar Modestowicz z Polskiego Radia SA za "Dobro wraca podwójnie" oraz Agnieszka Bolewska-Iwaniuk z Katolickiego Radia Podlasie za "Babski Bunt w Olendach" i Dorota Kania, Anna Zapert, Pracownia Mojego Mistrza Robert Krauz, IPN za film "Baśka".
 

PAP/rg/mrud


Zobacz Galerię