Wiadomości
(fot. Anna Rezulak / KFP)

wtorek,

23 listopada 2021

19:10

Wniosek o uruchomienie szpitala tymczasowego w Gdańsku. "Trwają rozmowy, decyzję podejmie minister zdrowia"

Wojewoda pomorski wystąpił do ministra zdrowia z wnioskiem o uruchomienie szpitala tymczasowego w Gdańsku. Decyzja jeszcze nie zapadła ale najprawdopodobniej nie ma szans, by placówka została otwarta w tym roku.

- Wojewoda pomorski cały czas analizuje sytuację w kontekście konieczności uruchomienia szpitala tymczasowego. W tej chwili trwają rozmowy, ale to minister zdrowia podejmie ostateczną decyzję. My rozpoczynamy już pewne działania przygotowawcze, zmierzające do utworzenia szpitala tymczasowego – mówi dr Piotr Kobzdej, pełnomocnik wojewody ds. organizacji szpitali tymczasowych i narodowego programu szczepień.

Reaktywacja szpitala tymczasowego od momentu decyzji o jego ponownym uruchomieniu zajmie kilka tygodni. - Obiekty pod szpitale tymczasowe zostały wykonane w taki sposób, by możliwie szybko przywrócić ich działanie. Cześć sprzętu i wyposażenia została również zabezpieczona. Jeśli decyzje zapadną, będziemy w stanie stosunkowo szybko uruchomić placówkę – dodaje.


DBAŁOŚĆ O DOBRO WSZYSTKICH PACJENTÓW

Czwarta fala pandemii koronawirusa przybiera na sile, choć sytuacja – ze względu na szczepienia – jest inna niż rok temu. Wszystko zależy od wariantu wirusa i jego ekspansji. – Podejmujemy decyzje, które mają zabezpieczyć województwo. Jeśli zapadnie decyzja o uruchomieniu szpitala, to będzie miał on za zadanie umożliwić płynny ruch pacjentów covidowych. Ewentualne zamykanie oddziałów internistycznych niekorzystnie wpływa na pacjentów planowych – dodaje Kobzdej.

W tej chwili w województwie na 861 łóżek internistyczno-covidowych 766 jest zajętych przez pacjentów covidowych. Patrząc na wzrost zachorowań i liczbę zgonów, sytuacja – także w regionie - oceniana jest jako trudna. Szczyt zachorowań spodziewany jest w połowie grudnia.


Aleksandra Nietopiel/aka