Wiadomości
Badanie trwa średnio od 10 do 20 minut (Fot. Radio Gdańsk/Aleksandra Nietopiel)

wtorek,

23 listopada 2021

18:05

W tym kiosku zbadasz się sam. Pomorski NFZ otworzył punkt, gdzie można sprawdzić swój stan zdrowia

Ważenie, mierzenie ciśnienia czy obliczanie wskaźnika BMI. W sali obsługi klientów pomorskiego oddziału NFZ stanął kiosk profilaktyczny do samobadania.

Kabina jest elementem stanowiska do profilaktyki i promocji zdrowia, w którego skład wchodzi także doradca. Sama instalacja jest nieduża, wyposażona w komputer, ciśnieniomierz, elektroniczną miarę i wagę. Znajduje się tam również drukarka, która na końcu pokazuje wyniki przeprowadzonej analizy.

- W kiosku nasi klienci mogą dokonać pomiaru wzrostu, masy ciała, jego składu, ciśnienia tętniczego oraz określić wskaźnik BMI. Specjalny komputer wskazuje kolejne etapy postępowania z obsługą urządzenia. Jest też możliwość wyboru funkcji głośnomówiącej – wyjaśnia Agnieszką Mastalerz, naczelniczka Wydziału Obsługi Klientów w Pomorskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia w Gdańsku.

WYSTARCZY KILKA CHWIL

Badanie trwa średnio od 10 do 20 minut. Pomieszczenie jest wentylowane i regularnie dezynfekowane. Na miejscu obecne są dwie konsultantki - pielęgniarka i dietetyk.

W celu skorzystania z usługi trzeba się zarejestrować telefonicznie, dzwoniąc na numer 800 190 590 lub wypełniając formularz na stronie oddziału w zakładce "umów wizytę przez internet". Z usługi mogą skorzystać osoby pełnoletnie i takie, które nie mają przeciwwskazań do badania w kiosku, co szczegółowo wyjaśnia regulamin. Usługa jest bezpłatna. Takie miejsca działają w każdym oddziale NFZ.

Posłuchaj materiału: 

Aleksandra Nietopiel/pb