Wiadomości
(Fot. wejherowo.pl)

wtorek,

23 listopada 2021

14:16

Dzięki tej akcji Wejherowo ubarwią wkrótce najróżniejsze kwiaty. Mieszkańcy posadzili ponad tysiąc roślin w różnych częściach miasta

Mieszkańcy Wejherowa otrzymali od urzędu miejskiego 1340 darmowych sadzonek drzew i krzewów, które mogli posadzić na swoich posesjach. To element akcji "KLIMATycznie w Wejherowie", która zachęca do tworzenia zielonych enklaw w sąsiedztwie.

Wejherowianie wykazali duże zainteresowanie nowym programem. Złożyli 120 wniosków, dzięki czemu rośliny trafiły do różnych części Wejherowa. Zazielenią się zarówno posesje prywatne, jak i tereny spółdzielni oraz wspólnot mieszkaniowych. 

SPECJALNIE DOBRANE GATUNKI

Mieszkańcy nie musieli płacić za otrzymane sadzonki. Są wśród nich między innymi wiśnia piłkowana, ligustr, hortensja pnąca czy berberys. Gatunki zostały celowo dobrane, aby upiększać przestrzeń miasta swoimi kwiatami. Sadzonki otrzymał każdy, kto złożył wcześniej wniosek.

- Cieszę się niezmiernie, że nasza akcja przyjęta została z takim zainteresowaniem. Drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich – mówi Beata Rutkiewicz, zastępca prezydenta Wejherowa ds. rozwoju miasta. – Jesteśmy dumni, że mieszkańcy dbają o ekologię, o swoje najbliższe otoczenie i środowisko naturalne - dodaje.

SADZONKI W RÓŻNYCH MIEJSCACH

Po sadzonki zgłosiły się zarówno spółdzielnie mieszkaniowe, jak i właściciele prywatnych posesji. Dzięki temu drzewa i krzewy będą dekorować różne przestrzenie miasta.

 

F6z4w0p3u0Q0F1j603O7M6b5O4X2o4I8 sw

(Fot. wejherowo.pl)

 

- Wybierając rośliny do posadzenia w tym rejonie osiedla, braliśmy pod uwagę głównie warunki klimatyczne i glebowe Mam nadzieję, że mieszkańcy będą zadowoleni, a efekty w postaci pięknie kwitnących wiśni będą cieszyły nas wszystkich – wyjaśnia Sławomir Klas z Wejherowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Wejherowie.

- Otrzymałam wiśnię piłkowaną kanzan, budleje, kalinę koralową, różę pnącą i jarząb pospolity – mówi jedna z wejherowianek. – Cieszę się bardzo, że są takie akcje w mieście, a my mieszkańcy też możemy się przyczynić do dbałości o swoje otoczenie no i ekologię - dodaje.

 

ua